کاگ، بلافاصله بعد از رأی گیری پارلمان استعفایش را از مقام وزارت خلرجه اعلام کرد
کاگ، بلافاصله بعد از رأی گیری پارلمان استعفایش را از مقام وزارت خلرجه اعلام کرد

زیگرید کاگ، وزیر خارجه هالند، به دلیل نارسایی در مدیریت عملیات تخلیه از افغانستان از سوی پارلمان رای عدم اعتماد گرفت. او بعد از این تصمیم پارلمان فوراً از مقام‌اش کناره گیری کرد.

زیگرید کاگ، وزیر خارجه هالند، روز پنج‌شنبه بعد از رأی عدم اعتماد پارلمان در پیوند به مدیریت عملیات تخلیه از افغانستان، از مقامش کناره‌گیری کرد.

اکثریت نمایندگان پارلمان به این تصمیم رسیدند که او عملیات تخلیه از افغانستان بعد از تصرف قدرت توسط طالبان را نتوانسته است درست مدیریت کند. او بلافاصله بعد از رأی گیری پارلمان استعفایش را اعلام کرد.

کاگ گفت: «مجلس شما فیصله کرده است که کابینه غیرمسئولانه عمل کرده است. من به عنوان وزیر پیامدهای این فیصله را با تمام مسئولیت می‌پذیریم.»

در این جلسه پارلمان، ۷۲ نماینده به او رای اعتماد و ۶۸ تن دیگر رای عدم اعتماد دادند. مارک روته، نخست وزیر هالند گفت که استعفای کاگ، «باخت بزرگی» برای کابینه است.

واکنش کند به بحران افغانستان

در بحث‌های پارلمانی روز چهارشنبه کاگ اعتراف کرد که با وجود وخیم شدن سریع اوضاع افغانستان، حکومت در عملیات تخلیه بسیار کند عمل کرده است.

به این دلیل شماری از شهروندان هالند و همچنین کارمندان محلی و ترجمان‌های نیروهای هالندی نتوانستند در عملیات تخلیه نظامی از افغانستان خارج شوند. همچنان افغان‌هایی که برای گروه‌های رسانه‌ای یا سازمان‌های غیردولتی کار کرده و قرار بوده به هالند انتقال داده شوند، نیز از پروازهای تخلیه جا مانده اند. اردوی هالند در جریان عملیات تخلیه نظامی بعد از سقوط کابل حدود ۲۱۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده است.

دوره کوتاه وزارت

زمان کاری کارگ در مقام وزارت خارجه طولانی نبود. او در ماه می سال جاری برعلاوه مقام وزارت امور تجارت خارجی و همکاری‌های انکشافی، وزیر خارجه این کشور شد.

این سیاستمدار در گذشته در مقام‌های مختلف در سازمان ملل متحد کار کرده است. او در سال ۲۰۱۴ به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل متحد ماموریت نابود کردن سلاح‌های شیمیایی سوریه را به عهده داشت. افزون بر آن او در سال ۲۰۱۵ فعالیت‌های سازمان ملل متحد در لبنان را نظارت می‌کرد.

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که کاگ قصد دارد به رهبری حزب چپ میانه «دموکرات ۶۶» ادامه دهد. این حزب برای ائتلاف با حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» نخست وزیر روته در حال مذاکره می‌باشد.

 

در همین زمینه