یکشنبه شب گذشته یک آتش سوزی بزرگ در  کمپ واتی در جزیره ساموس رخ داد اما خوشبختانه در این حادثه به کسی آسیب نرسید. عکس از پیکچر الیانس
یکشنبه شب گذشته یک آتش سوزی بزرگ در کمپ واتی در جزیره ساموس رخ داد اما خوشبختانه در این حادثه به کسی آسیب نرسید. عکس از پیکچر الیانس

یکشنبه شب گذشته یک آتش سوزی بزرگ در یک کمپ مهاجران د رجزیره ساموس رخ داد. در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است. مقام‌های یونانی در پایان هفته یک کمپ جدید و بسته را که شدیداً تحت محافظت قرار دارد، در ساموس افتتاح کردند.

وزارت امور مهاجرت یونان از وقوع یک آتش سوزی بزرگ در کمپ واتی در جزیره ساموس خبر داد. به گفته مقام‌ها این آتش سوزی شب یکشنبه ۱۹ سپتمبر و زمانی اتفاق افتاد که ساکنان کمپ باید به محل دیگری انتقال یابند.

بر بنیاد خبرنامه در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است. به گفته وزارت امور مهاجرت یونان «کسانی که هنوز هم در این کمپ باقی مانده‌اند خطری متوجه آنان نیست زیرا آتش سوزی در بخش غربی کمپ و در اتاق‌های خالی روی داده است.»

شرایط رقت بار زندگی در کمپ واتی از مدت‌ها پیش از سوی سازمان‌های خیریه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

در همین زمینه: یونان: آتش سوزی در اردوگاه پناهجویان در جزیره ساموس


همزمان با آتش سوزی در کمپ واتی، مقام‌های یونانی در پایان هفته یک کمپ جدید و بسته را که شدیداً تحت محافظت قرار دارد، افتتاح کردند.

بنابر گزارش‌ها، این کمپ با دیوارهای سیم خاردار، سکنر با اشعه ایکس و دروازه‌های مقناطیسی مجهز شده است.

سازمان‌های خیریه به شدت از «بسته بودن» این کمپ انتقاد کرده و گفته‌اند که مهاجران تنها در طول روز اجازه دارند با یک کارت برقی از کمپ بیرون بروند.


مقام‌های یونانی همچنین در نظر دارند یک مرکز توقیف اداری را برای نگهداری پناهجویانی که درخواست پناهدگی شان در یونان رد شده در این محل ایجاد کنند.

قرار است امروز (دوشنبه ۲۰ سپتمبر) حدود ۳۰۰ تن از پناهجویان از جمع ۵۵۰ تن که هنوز هم در جزیره ساموس حضور دارند به کمپ جدید منتقل گردند.

کمپ‌های مهاجران در جزایر یونان در گذشته نیز با آتش سوزی‌هایی روبرو بوده‌اند.

سال گذشته کمپ موریا در جزیره لیسبوس در اثر دو آتش سوزی بزرگ کاملاً ویران شد و حدود ۱۳۰۰۰ تن از ساکنان آن قبل از انتقال به یک کمپ جدید، چندین روز در جزیره آواره شدند.

در همین زمینه: آتش سوزی در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان

کمپ واتی در اوج بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به حدود ۷۰۰۰ مهاجر پناه داده بود در حالی که ظرفیت اصلی آن تنها ۶۸۰ نفر بود.   

 

در همین زمینه