اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)

اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان افتتاح شد. نظارت شدید باعث شده که پناهجویان نتوانند شبانگاه از این کمپ "بسته" خارج شوند. سازمان های امدادی شوکه شده اند.

این اردوگاه مانند یک زندان به نظر می رسد. قرار است حصارهای سیم خاردار، کمره های نظارتی، اسکنرهای اشعه ایکس و درهای مقناطیسی "امنیت" را در این اردوگاه جدید پناهجویان در ساموس تضمین کند. در این کمپ می توان تنها با کارت الکترونیکی داخل شد و دارای یک بخش زندان نیز می باشد. این یک مدل و پروژه آزمایشی برای چهار کمپ دیگر است که قرار است در جزایر اژه در لروس، لیسبوس، کوس و خیوس ساخته شوند. اتحادیه اروپا ۲۷۶ میلیون یورو به ساخت این اردوگاه ها کمک کرده است. فقط بین ساعت ۸ صبح تا ۸ شب پناهجویان اجازه دارند از اردوگاه خارج شوند. پناهجویان از اردوگاه قبلی در ساموس قرار است روز دوشنبه (۲۰ سپتمبر ۲۰۲۱) به تأسیسات جدید منتقل شوند. به گفته رسانه های یونانی، پناهجویان اجازه دارند هر روز بین ساعت ۸ صبح تا ۸ شام از اردوگاه خارج شوند، به جز از کسانی که درخواست پناهندگی آنها رد شده است و باید بر اساس توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه در مورد پناهجویان، دوباره به ترکیه بازگردانده شوند.

اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان: در این اردوگاه می توان تنها با کارت الکترونیکی داخل و خارج شد (سپتمبر ۲۰۲۱)
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان: در این اردوگاه می توان تنها با کارت الکترونیکی داخل و خارج شد (سپتمبر ۲۰۲۱)

گروه های حقوق بشری از این اردوگاه جدید "بسته" پناهجویان شدیدا انتقاد کرده و گفته اند که این محدودیت ها برای مهاجران بسیار زیاد است. سازمان خیریه داکتران بدون مرز می گوید: «ما فقط می توانیم بیماران را برای زنده ماندن در این اردوگاه کمک کنیم.» این سازمان در ادامه گفته است که هیچ شکی وجود ندارد که این مرکز جدید فقط انسان ها را از بین می برد و آنها را به حاشیه می راند، در حالی که این پناهجویان فقط به دنبال کمک و ثبات در زندگی شان هستند.

انتقاد از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

در آستانه افتتاح این اردوگاه، بسیاری از سازمان های غیردولتی دیگر و نمایندگان جامعه مدنی از اتحادیه اروپا و یونان خواسته بودند که برنامه های خود را برای محدود کردن آزادی تحرک پناهجویان کنار بگذارند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) نیز ابرازنگرانی کرده است. از سوی دیگر حکومت یونان به تجهیزات بهتر در اردوگاه ها، به عنوان مثال با آب جاری، تشناب و حمام و مناطق جداگانه برای خانواده ها و امنیت بیشتر اشاره می کند. قبلا یونان به دلیل وضعیت بد اردوگاه های پناهجویان مشهور بود.

نوتیس میتاراکیس وزیر امور مهاجرت یونان، در روز افتتاح این اردوگاه گفت که در اردوگاه جدید، مردم از شرایط زندگی و امنیت خوبی برخوردار خواهند بود. او در ادامه گفته است که "حکومت همانطور که به شهروندان وعده داده است، به موضوع مهاجرت می پردازد". به گفته میتاراکیس، دو سال پیش ۱۰ هزار و ۵۰۰ مهاجر وارد جزیره ساموس شدند؛ امسال تا کنون ۱۱۱ نفر وارد این جزیره شده اند. وزیر مهاجرت یونان بار دیگر اشاره کرد که یونان دیگر نمی خواهد دریچه ای برای مهاجرت غیرقانونی برای اتحادیه اروپا باشد.

اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)

یونان میزان پناهجویان در جزایر اش را بیش از هر چیز بیشتر با تشدید کنترول در مرزهای دریایی و انتقال مردم از جزایر به شهر های غیر جزیره یی کاهش داده است. این کشور همچنین متهم است که به گونه غیرقانونی قایق های حامل پناهجویان را به عقب رفتن وادار می سازد. اما آتن این اتهامات را همواره رد کرده است.

وضعیت در لیسبوس هنوز هم وحشتناک است

یک سال پس از آتش سوزی در اردوگاه پناهجویان (موریا) در جزیره لیسبوس یونان، منتقدان هیچ بهبودی در وضعیت آنجا را شاهد نیستند.

اردوگاه موریا بعد از آتش سوزی
اردوگاه موریا بعد از آتش سوزی

اریک مارکوارت نماینده حزب سبز ها در پارلمان آلمان، پس از بازدید از اردوگاه کاراتیپه که بعد از آتش سوزی اردوگاه موریا ایجاد شد، گفت که شرایط آنجا هنوز هم "غیرانسانی" است. هزاران نفر در کانتینر ها و خیمه ها بدون آب و برق زندگی می کنند، مراقبت های صحی بسیار خراب و نامناسب است و کودکان نمی توانند به مکتب بروند.

سازمان حامی مهاجران پرو ازول از سیاست سلب حقوق به دور از اذهان عامه سخن گفته است. اردوگاه قبلی پناهجویان در لیسبوس، موسوم به موریا، قبل از آنکه در آتش سوزی به تاریخ ۸ سپتمبر ۲۰۲۰ تا حد زیادی تخریب شود، دیر زمانی به دلیل شرایط نامناسب آن برای کسانی که به دنبال حفاظت هستند، مورد انتقاد های شدید قرار داشت.

 

در همین زمینه