برنامه بایسکل‌رانی برای استقبال از دختران تیم روباتیک افغانستان در مکسیکو (سپتمبر ۲۰۲۱)
برنامه بایسکل‌رانی برای استقبال از دختران تیم روباتیک افغانستان در مکسیکو (سپتمبر ۲۰۲۱)

از اعضای تیم روباتیک دختران افغانستان در مکسیکو با یک رژه بایسکل‌سواری استقبال شد. چهار تن از اعضای این تیم نیز در این برنامه بایسکل‌رانی در پایتخت مکسیکو اشتراک کردند.

چهار تن از اعضای تیم روباتیک افغانستان با ده‌ها بایسکل‌سوار دیگر در این برنامه زیر عنوان «مکسیکو شما را در آغوش می‌گیرد» تا بنای یادبود انقلاب در مرکز شهر رکاب زدند.

تیم روباتیک دختران افغانستان که از حدود ۲۰ نفر تشکیل شده است، در سال ۲۰۱۷ در مسابقات قهرمانی روباتیک جایزه ویژه را به دست آورد. این تیم در اوج پاندمی کرونا در ابتکاری از قطعات موتر دستگاه‌های تنفس مصنوعی ساخت.

یکی از اعضای این تیم که به دلایل امنیتی نخواست نامش ذکر شود، در برنامه‌ای که در مکسیکو برگزار شد، به خبرگزاری فرانسه گفت: «پیش از همه ما از حکومت مکسیکو به خاطر این همه سهولت برای ما سپاسگزاری می‌کنیم.»

پنج تن از اعضای تیم دختران روباتیک افغانستان شامل نخستین گروه از مهاجران افغان بودند که بعد از سقوط کابل، از کشور فرار کرده و به مکسیکو انتقال داده شدند.

مکسیکو در مجموع ۳۹۱ افغان را از کابل انتقال داده است که اکثر آن‌ها ترجمان‌ها و خانواده‌های شان هستند. این افراد از ترس انتقام طالبان و قواعد سختگیرانه این گروه افغانستان را ترک کرده اند.

مارتا دلگادو، معاون وزیر خارجه مکسیکو که پذیرش بشردوستانه اعضای تیم روباتیک دختران را سازمان‌دهی کرده است، این دختران را در این رژه بایسکل‌سواری همراهی کرد.

برنامه بایسکل‌رانی برای استقبال از دختران تیم روباتیک افغانستان در مکسیکو(سپتمبر ۲۰۲۱)
برنامه بایسکل‌رانی برای استقبال از دختران تیم روباتیک افغانستان در مکسیکو(سپتمبر ۲۰۲۱)

در حالی که اعضای این گروه با تی‌شرت‌هایی که برای شان تحفه داده شده بود در برابر دوربین عکاسان قرار داشتند، عضو نامبرده این تیم گفت: «تشکر ویژه از معاون وزیر (خارجه) که همواره به ما کمک کرده و این تسهیلات را برای ما فراهم ساخت تا اینجا باشیم، لذت ببریم و اطراف مکسیکو را ببینیم و با همه چیز آشنا شویم.»

بعد از سخنرانی کوتاه، سه تن از این دختران با بایسکل به سوی بنای استقلال مکسیکو رکاب زدند و یک تن دیگر در داخل یک تاکسی سه چرخه در برنامه شرکت کرد.

صدها بایسکل‌سوار دیگر به این دختران پیوستند و در خیابان (Paseo de la Reforma) رکاب زدند. این خیابان روزهای یک‌شنبه برای عبور و مرور موترها مسدود است و برنامه هفتگی بایسکل‌سواری در آن برگزار می‌شود.

مقام‌های مکسیکو گفته که دختران عضو تیم روباتیک از سوی بنیادگرایان اسلامگرا تهدید شده بودند. یکی از این دختران هنگام رسیدن به مکسیکو گفته بود که برگشت طالبان نمی‌تواند رویای آن‌ها را نابود کند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه