به کمک اردوی آلمان فدرال تا به حال بیش از ۵ هزار تن از افغانستان به آلمان انتقال یافته اند./عکس: Bundeswehr
به کمک اردوی آلمان فدرال تا به حال بیش از ۵ هزار تن از افغانستان به آلمان انتقال یافته اند./عکس: Bundeswehr

تا به حال ۵۴۲۹ تن در جریان عملیات تخلیه از افغانستان به آلمان انتقال یافته اند. به گفته یک سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال که روز دوشنبه در برلین پایتخت این کشور سخن می گفت، ۴۵۸۴ تن از آن ها افغان و ۵۲۲ تن دیگر آلمانی هستند.

براین اساس ۲۷۲ کارمند محلی نیز در میان این اشخاص هستند که با ۹۹۲ تن از اعضای خانواده های شان وارد آلمان شده اند. از حکومت آلمان فدرال انتقاد می شود که قبل از تصرف قدرت توسط طالبان، امکانات تخلیه هوایی کارمندان محلی و افغان های دیگر در معرض خطر را فراهم نکرده است. به گزارش وزارت خارجه آلمان فدرال، چند صد شهروند آلمان هنوز در افغانستان به سر می برند.

بر بنیاد اطلاعات یک خانم سخنگوی وزارت خارجه، حکومت آلمان فدرال در روزهای گذشته توانست با ۲۵۸ خانواده که واجد شرایط لازم برای خروج هستند، تماس بگیرد. به گفته او شمار آن ها در مجموع به بیش از ۱ هزار تن می رسد.

بر بنیاد اطلاعات این خانم سخنگو، در روز دوشنبه طی پرواز چهارم ، شماری دیگر از افراد واجد شرایط به آلمان انتقال یافته اند.

او افزود که طی سه پرواز نخست ۱۰۶ شهروند آلمانی از افغانستان بیرون کشیده شده اند و شمار آن ها در پرواز چهارم هنوز مشخص نیست.

به گفته این خانم سخنگو، در آخر هفته از راه زمینی ۵۰ کارمند محلی و خانواده های شان به پاکستان رسیده اند. او افزود: «کاش این پروسه سریع تر پیش می رفت» و گفت، اما تلاش هایی برای فراهم کردن امکان خروج از راه هوایی و زمینی جریان دارد و «ما در این بخش ها کماکان کار می کنیم.» 

حکومت آلمان فدرال روز دوشنبه (۲۰ سپتمبر ۲۰۲۱) نتوانست اطلاعاتی در این باره ارائه کند که چه تعداد از اشخاصی که نامشان در لیست ۲۶۰۰ نفری «حامیان حقوق بشر» درج شده است، تا به حال از افغانستان به آلمان رسیده اند.

در این لیست نام های اشخاصی درج شده است که به خاطر فعالیت های فرهنگی و مدنی و فعالان (حقوق بشر) به عنوان افراد شدیدا در معرض خطر شناخته می شوند.


 

در همین زمینه