یک کامیون نظامی پولند در نقطه مرزی نومیکی که با سیم خاردار از  مرز بلاروس جدا ساخته شده است، ۲۶ اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز
یک کامیون نظامی پولند در نقطه مرزی نومیکی که با سیم خاردار از مرز بلاروس جدا ساخته شده است، ۲۶ اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز

پولند اعلام کرده که برای مقابله با موج مهاجران، ۵۰۰ سرباز جدید را در مرزهایش با بلاروس مستقر خواهد کرد. بعد از پیدا شدن اجساد چهار مهاجر در مرزهای هر دو کشور، ساکنان وارسا، پایتخت پولند، مراسمی را در حمایت از مهاجران برگزار کردند.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر پولند، روز دوشنبه ۲۰ سپتمبر اعلام کرد که نزدیک به ۵۰۰ سرباز ارتش، این هفته به مرزهای مشترک با بلاروس اعزام خواهند شد تا از ورود مهاجران به این کشور جلوگیری کنند.

او در پایان یک جلسه با وزیر داخله و رئیس محافظان مرزی گفت: «ما با قاطعیت تمام از مرزهای پولند دفاع خواهیم کرد.»

نخست وزیر پولند با این حال افزود که کشورش «خدمات مورد نیاز صحی» را در دسترس مهاجرانی قرار خواهد داد که وارد پولند می‌شوند.  

اعزام سربازان جدید به مرز بلاروس در حالی اعلام شده که پولند در ماه اگست گذشته بیش ۹۰۰ سرباز ارتش را در این منطقه مستقر کرد.

حکومت پولند همچنین ساخت یک دیوار سیم خاردار در مرز را آآغاز کرده و با اعلام وضعیت اضطراری در این منطقه، از دسترسی خبرنگاران و سازمان‌های خیریه به مهاجرانی که در نقاط مرزی با بلاروس گیر افتاده‌اند جلوگیری می‌کند. مقام‌های هردو کشور مسئولیت رسیدگی به وضعیت این مهاجران را به دوش همدیگر می‌اندازند.

بیشتر بخوانید: مهاجران؛ پولند در مناطق مرزی خود با بلاروس وضعیت اضطراری اعلام کرد

سازمان‌های خیریه و مهاجران موارد متعددی از نقض حقوق بین المللی افراد را در مرزهای پولند و بلاروس برجسته می‌کنند.

در پایان هفته گذشته اجساد چهار مهاجر در مرز بلاروس پیدا شد و شوهر یک زن عراقی که شامل قربانیان است، گفته است که نظامیان پولندی او و خانواده‌اش را با تهدید و پا برهنه مجبور به بازگشت به مرز بلاروس کرده‌اند.

در همین زمینه: کشف اجساد چند پناهجو در مرز پولند با بلاروس

«این راه اروپا است»

از ماه جون گذشته تلاش‌های مهاجران برای عبور از مرزهای بلاروس به کشورهای عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته است. لیتوانیا و پولند که در خط مقدم این کشورها قرار دارند الکساندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس را به اقدام واکنشی سازماندهی موج مهاجران به سوی اروپا متهم می‌کنند. بلاروس به دلایل سیاسی از سوی اتحادیه اروپا تحت تحریم قرار گرفته است.

روز دوشنبه، نخست وزیر پولند بار دیگر تکرار کرد که افزایش شمار مهاجران در مرز «یک اقدام سازماندهی شده از سوی مینسک و مسکو است.»

او گفت بلاروس با کمک برخی از کشورهای شرق میانه، مسافرت‌های بدون ویزا را برای مهاجران سازماندهی می‌کند تا آنان را به سوی پولند و لیتوانیا بفرستد.

در همین زمینه: افزایش بی سابقه مهاجران در مرزهای پولند با بلاروس

الکساندرا شرزانوسکا، یک عضو سازمان غیر دولتی انجمن Association for Legal Interventation به مهاجر نیوز گفت: «شاهدان عینی از کشورهای افریقایی، عراقی‌ها و افغان‌ها به ما گفته‌اند که به دست آوردن ویزا برای بلاروس، که مسیری برای رفتن به آلمان است، کار سختی نیست. مهاجران بعد از رسیدن به مینسک چند روز منتظر می‌مانند و سپس توسط قاچاقبران با تکسی به مناطق جنگلی مرزی انتقال داده می‌شوند. در آنجا آن‌ها با اشاره دست به مهاجران می‌گویند: « این راه اروپا است.»

به گفته مقام‌های پولندی، از آغاز سال تا کنون حدود ۸۰۰۰ مورد تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز بلاروس به پولند انجام شده است. بیش از ۳۸۰۰ مورد این تلاش‌ها به ماه سپتمبر اتفاق افتاده است.

 

در همین زمینه