ماموران مرزی پولند مهاجرانی را که سعی داشتند از طریق مرز بلاروس وارد این کشور شوند، بازداشت کردند. این عکس به تاریخ ۹ اگست سال ۲۰۲۱ نشر شده است./عکس: Main Command of the Polish Border Patrol/Handout via REUTERS
ماموران مرزی پولند مهاجرانی را که سعی داشتند از طریق مرز بلاروس وارد این کشور شوند، بازداشت کردند. این عکس به تاریخ ۹ اگست سال ۲۰۲۱ نشر شده است./عکس: Main Command of the Polish Border Patrol/Handout via REUTERS

در ایالت براندنبورگ آلمان که درمرز پولند قرار دارد، موارد عبور غیرقانونی از مرز به شدت در حال افزایش است. به گفته پولیس آلمان فدرال بین این وضعیت و وضعیتی که در امتداد مرز پولند با بلاروس ایجاد شده، ارتباط وجود دارد.

براساس گزارشی که در روز چهارشنبه نشر شد، وزارت داخله آلمان فدرال این مساله را در برابر هیئت تحریریه برنامه تلویزیونی «rbb24 Recherche» تایید کرد.

براساس ارزیابی ابتدایی وزارت داخله آلمان فدرال، در نیمه نخست ماه سپتمبر حدود «۴۰۰ مورد ورود غیرمجاز» در براندنبورگ ثبت شده است در حالی که در تمام ماه اگست این میزان مهاجر وارد براندنبورگ شدند.

براساس اطلاعات شبکه رادیو و تلویزیونی«rbb» در آخر هفته گذشته فقط در اطراف شهر فرانکفورت ۱۲۵ مورد دیگر ثبت شده است. 

این شهر که در حاشیه رود اودر قرار دارد، در حال حاضر کانون اصلی مهاجرت غیرقانونی به آلمان از طریق بلاروس و پولند به شمار می آید. حدود ۷۵ درصد از این مهاجران گفتند که از طریق بلاروس یا لیتوانیا و پولند به آلمان آمده اند.

این مسائل را پولیس آلمان فدرال در برابر هیئت تحریریه برنامه تلویزیونی «rbb24 Recherche» تایید کرد. براین اساس بخش بزرگی از مهاجرانی که از این مسیر به براندنبورگ می آیند، شهروندان عراقی هستند.

از نظر پولیس فدرال «بین وضعیتی که در مرز آلمان با پولند در براندنبورگ ایجاد شده و وضعیتی که در امتداد مرز پولند با بلاروس قرار دارد، ارتباط» وجود دارد. مقام های پولیس فدرال در ادامه گفتند که برای اجرای اقدامات مناسب دست به کار شده اند.

در همین راستا، در محوطه اداره پولیس آلمان فدرال در شهر فرانکفورت (اودر)، خیمه و تشناب برای این پناهجویان ایجاد شده است.

حکومت پولند الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می کند که مهاجران را به صورت سازمان دهی شده به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا می آورد. بسیاری از آن ها سعی می کنند از آن جا به آلمان بیایند.

وارسا حکومت بلاروس را متهم کرد که می خواهد اتحادیه اروپا و پولند را به خاطر جدیدترین تحریم های وضع شده، به منظور انتقام گیری از طریق وارد کردن هدفمندانه مهاجران بی ثبات کند.

چند روز پیش، جسد سه مهاجر در مرز پولند با بلاروس پیدا شد که از شدت خستگی شدید و سرمازدگی جان باخته بودند. افزون براین گاردهای مرزی پولند در نزدیکی مرز این کشور و در خاک بلاروس جسد یک زن را پیدا کردند.

 

در همین زمینه