اعضای تیم فوتبال دختران زیر ۱۷ سال افغانستان در ماه جون ۲۰۲۱. عکس از فیسبوک اداره تربیت بدنی و ورزش افغانستان
اعضای تیم فوتبال دختران زیر ۱۷ سال افغانستان در ماه جون ۲۰۲۱. عکس از فیسبوک اداره تربیت بدنی و ورزش افغانستان

بازیکنان تیم ملی فوتبال دختران افغانستان و خانواده‌های شان به عنوان پناهنده از سوی پرتگال پذیرفته شدند. این فوتبالیستان در نتیجه تلاش‌های مشترک بین المللی توانستند افغانستان تحت سلطه طالبان را ترک کنند.

به گزارش مجله نیوزویک، یک گروه ۲۶ نفری از بازیکنان تیم فوتبال دختران( زیر ۱۷ سال) افغانستان همراه با اعضای خانواده‌های شان هفته گذشته بعد از ترک افغانستان به پرتگال رسیدند.

دختران فوتبالیست افغان بعد از چندین هفته انتظار بی پایان توانستند در نتیجه تلاش‌های هماهنگ بین المللی افغانستان را ترک کنند و روز یکشنبه گذشته وارد لیسبون شوند.

آنان که بین ۱۴ تا ۱۶ سال عمر دارند از قدرت گیری دوباره طالبان در افغانستان و مخالفت شدید آنان با حقوق و آزادی‌های زنان هراس داشتند و جان خود را در خطر می‌دیدند.

در همین زمینه: ذکیه خدادادی بعد از فرار مخفیانه از کابل در پارالمپیک مسابقه داد

رابرت مک کاری، عضو پیشین دفتر کانگره امریکا و مسئول کاخ سفید در دوره جورج بوش که هماهنگی عملیات نجات دختران فوتبالیست را به عهده داشت بازیکنان تیم فوتبال دختران افغانستان را مظهر«روشنایی برای جهان و بشریت» توصیف کرد.

همزمان، خبرگزاری آسوشتید پرس در گزارشی نوشته است که عملیات نجات تیم فوتبال دختران افغانستان و اعضای خانواده‌های شان که مجموعاً ۸۰ نفر می شدند چندین هفته طول کشید.

این عملیات چندین بار به دلایل مختلف ناکام ماند و در جریان آن بازیکنان به دلیل نگرانی از دستگیر شدن توسط طالبان، در خانه ‌های امن جابجا می‌شدند.

بر مبنای گزارش، در آخرین تلاش برای نجات این بازیکنان، روز یکشنبه گذشته، چندین بس آنان و اعضای خانواده آن‌ها را به فرودگاه کابل انتقال داد و سپس یک پرواز چارتر که ابتدا کشور مقصدش روشن نبود، مسافرانش را به لیسبون انتقال داد.

تعدادی از دختران فوتبالیست به آسوشتیدپرس گفته‌اند آرزو دارند ورزش فوتبال را ادامه بدهند و به زودی با کریستیانو رونالدو، ستاره فوتبال پرتگال دیدار کنند. 

در همین زمینه: اعضای تیم فوتبال زنان افغانستان به پاکستان فرار کردند

 

در همین زمینه