۱ سپتمبر سال ۲۰۲۱ ، سربازان پولندی یک حصار سیم خاردار بین پولند و بلاروس ایجاد می کنند./عکس: Maciej Luczniewski/NurPhoto/picture-alliance
۱ سپتمبر سال ۲۰۲۱ ، سربازان پولندی یک حصار سیم خاردار بین پولند و بلاروس ایجاد می کنند./عکس: Maciej Luczniewski/NurPhoto/picture-alliance

پس از پیدا شدن اجساد چند مهاجر در منطقه مرزی بین پولند و بلاروس، کمیسیون اتحادیه اروپا از پولند خواست که حقوق اولیه مهاجران را رعایت کند. در پی افزایش شمار مهاجرانی که از طریق پولند به آلمان می آیند، پولیس فدرال آلمان خبر از تشدید کنترول مرزی دراین منطقه داد.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل روز پنجشنبه (۲۳ سپتمبر ۲۰۲۱) گفت، کشورهای اتحادیه اروپا باید از مرزهایشان به صورت موثر محافظت کنند، اما همزمان حقوق ابتدایی (مهاجران) را نیز باید در نظر بگیرند. البته نمی شود که محافظت از مرزها «به قیمت جان انسان ها تمام شود.»

حکومت های کشورهای پولند، لیتوانیا و لتونی که عضو اتحادیه اروپا هستند، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می کنند که مهاجران را از مناطق بحرانی به صورت سازمان دهی شده به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا می آورد. در واکنش به این وضعیت، کشورهای نامبرده محافظت از مرزهای شان را تشدید کردند.

اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اخیرا در این ارتباط از یک «حمله دوگانه برای بی ثبات کردن اروپا سخن گفت.»

پولند در منطقه مرزی وضعیت اضطراری اعلام کرد. براین اساس اشخاصی که در منطقه مرزی زندگی نمی کنند، حق ورود به آن جا را ندارند. روز یکشنبه جسد سه مهاجر در منطقه مرزی پولند پیدا شد که به خاطر سرمازدگی و خستگی جان باخته بودند.

کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون تاکید کرد که از پولند به خاطر وضعیت در مرز این کشور با بلاروس حمایت می کند. سخنگوی این کمیسیون گفت: «بسیار مهم است که ما مرزهای مان را در برابر اقدامات تهاجمی رژیم لوکاشینکو محافظت کنیم.» 

ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا گفت که قصد دارد روز جمعه با ماریوش کامینسکی، وزیر داخله پولند دراین باره تبادل نظر کند. افزون براین او می خواهد به زودی به پولند سفر کند.


موارد عبور غیرقانونی از مرز آلمان با پولند در حال افزایش است

بر بنیاد اطلاعات وزارت داخله آلمان فدرال، در هفته های گذشته، موارد ورود غیرقانونی به این کشور از مرز مشترک با پولند در حال افزایش است.

به گزارش یک سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال، در ماه اگست سال ۲۰۲۱، پولیس فدرال آلمان در مرز این کشور با پولند ۷۴۷ تن را بازداشت کرد که قصد ورود غیرقانونی به کشور را داشتند. در ماه سپتمبر شمار اشخاصی که به صورت غیرمجاز یا به کمک قاچاقبران قصد ورود به آلمان را داشتند، به حدود ۷۶۰ تن می رسید.

به گفته این سخنگو، پولیس فدرال آلمان برای رویارویی با این پدیده با نهادهای پولندی همکاری نزدیک دارد. روزنامه آلمانی «Märkische Oderzeitung» و شبکه رادیو و تلویزیون برلین، براندنبورگ «rbb» دراین باره گزارش داده بودند.

بر بنیاد اطلاعات پولیس آلمان فدرال، فرانکفورت (اودر) کانون اصلی عبور غیرقانونی از مرز است. یک سخنگوی پولیس فدرال گفت، روند مهاجرت از طریق بلاروس بر آلمان نیز تاثیر گذاشته است.

بربنیاد اطلاعات به دست آمده، بخش بزرگی از مهاجرانی که در مرز توقیف شده اند، از طریق بلاروس وارد لیتوانیا یا پولند شده و بعد سفرشان را به غرب اروپا ادامه می دهند. اغلب قاچاقبران نیز به آن ها کمک می کنند.

سخنگوی پولیس آلمان فدرال در ادامه گفت، اقدامات لازم برای رسیدگی به مهاجران غیرمجاز و مراقبت از آن ها آغاز شده است. اقدامات دیگری نیز روی دست گرفته خواهند شد. قرار است پولیس فدرال برای تشدید کنترول از ماموران مرزی بیشتری استفاده کند.

 

در همین زمینه