گروهی از مهاجران در کمپ مهاجران که در جنوب ویلنیوس، پایتخت لیتوانیا قرار دارد./عکس: Mindaugas Kulbis/AP/Picture-alliance
گروهی از مهاجران در کمپ مهاجران که در جنوب ویلنیوس، پایتخت لیتوانیا قرار دارد./عکس: Mindaugas Kulbis/AP/Picture-alliance

یک کودک یازده ساله مهاجر، در یکی از کمپ های پناهجویان در لیتوانیا جان باخته است. رئیس این اردوگاه پناهجویان گفت "ما به خاطر از دست دادن این کودک در حالت شوک هستیم."

وزارت کار و امنیت اجتماعی در ویلنیوس به رسانه بالتیک گفت، براساس تحقیقات انجام شده، دلیل مرگ این کودک، اختلال در عملکرد قلب و شش هایش بوده است.

این کودک ۱۱ ساله صبح یکشنبه به شفاخانه انتقال داده شده بود. بئاتریس برنوتین، رئیس کمپ در شهر روکلا، روز دوشنبه در یک گزارش تلویزیونی گفت: «ما به خاطر از دست دادن این کودک در حالت شوک هستیم.» او در ادامه افزود که این کودک بیماری های پیش زمینه ای داشته و فلج نیز بوده است.

او پس از این که همراه با پدرش در مرز گرفتار شد، از اوائل ماه اگست در این کمپ به سر می‌برد.

حکومت لیتوانیا، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می‌کند که مهاجران را به صورت سازمان دهی شده به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا انتقال می‌دهد.

لوکاشینکو در اواخر ماه می اعلام کرده بود که کشورش در واکنش به تشدید تحریم های غرب، دیگر جلو ادامه سفر مهاجران را به اتحادیه اروپا نمی‌گیرد.

لیتوانیا از آن زمان به بعد، با هجوم مهاجران مبارزه می‌کند. این پناهجویان و مهاجران سعی می‌کنند که از طریق بلاروس وارد این کشور شوند. لیتوانیا در حوزه دریای بالتیک موقعیت دارد عضو اتحادیه اروپا است. حکومت این کشور وضعیت اضطراری را اعلام کرده و در حال احداث یک حصار نیز است. از اوائل ماه اگست، نگهبانان مرزی لیتوانیا از ورود مهاجرانی که می‌خواهند به صورت غیرقانونی از طریق بلاروس وارد شوند، جلوگیری می‌کنند.


 

در همین زمینه