رقم پناهجویانی که از کشورهای افریقایی وارد اسپانیا می شوند، افزایش یافته است
Photo: Imago Images/Agencia EFE/J. Melian
رقم پناهجویانی که از کشورهای افریقایی وارد اسپانیا می شوند، افزایش یافته است Photo: Imago Images/Agencia EFE/J. Melian

شمار مهاجرین با قایق ها که در مسیر جزایر قناری جان باخته اند، تا حال به این حد زیاد نبوده است. رقم تازه ای که در مورد قربانیان در مسیر اسپانیا به نشر رسیده، یک ریکارد بسیار غم انگیز را نشان می دهد.

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، در مسیر راه دریایی از جنوب افریقا، به سوی جزایر قناری در اسپانیا، در هشت ماه اول سال جاری، ۷۸۵ مهاجر غرق شده‌اند که این رقم دو برابر بیشتر از سال قبل، در این مدت زمانی است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت، تنها در ماه اگست، ۳۷۹ قربانی را در مسیر راه دریایی میان افریقا و جزایر قناری مربوط به اسپانیا ثبت کرده است، در حالی که در همین ماه در سال قبل، ۳۲۰ مهاجر جان باخته بودند.

اما فرانک لاچسکو، تحلیلگر داده‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که شمار واقعی مهاجران غرق شده به مراتب بیشتر است؛ زیرا احتمالاً سانحه ها بدون زنده مانده ها در این مسیر، بیشتر اتفاق می‌افتند و تائیدنمودن این موارد ممکن نیست.

بر اساس تخمین های سازمان غیر دولتی اسپانیا «کامیناندو فرونترا» (Caminando Fronteras)، در نیمه نخست سال، ۳۶ قایق، بدون هرگونه نشانه ای غرق شده اند. جسد ها و باقی‌مانده جسد ها در تور های ماهی گیری که در سواحل افریقایی پیدا شده اند، علامت چنین «کشتی‌ها غرق شده بی اثر» اند.

پایان قاچاق انسان‌ها در برابر جزایر قناری؟

سازمان بین‌المللی مهاجرت گزارش داده است که براساس اظهارات مهاجرینی که زنده مانده اند، مسیر دریا برای مهاجران، همواره پرخطر تر می شود.

فرانک لاچسکو گفت که برای پایان دادن به «ضایع شدن بی‌معنایی زندگی انسان ها»، به یک استراتیژی فراگیر، افزایش ظرفیت‌های عملیات نجات و جستجو، از جانب مقامات دولتی، راه‌ها برای مهاجرت مطمئن، قانونی و منظم به سوی اروپا نیاز است.

شمار مهاجرانی که در این سال از این مسیر به جزایر قناری رسیده اند، نیز افزایش یافته است؛ سازمان بین‌المللی مهاجرت در این ارتباط، در نیمه اول سال جاری، ۹۳۸۶ مهاجر را ثبت کرده است.

چنانچه این سازمان گزارش داده است، این یک افزایش ۱۴۰ درصدی را مقایسه با سال قبل نشان می دهد. در آن سال، شمار مهاجرانی که به جزایر قناری رسیده بودند، ۳۹۳۳ تن بوده اند.

hm-aj(jwa/fab (kna, afp))

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه