گاردهای امنیتی مرزی گروهی از مهاجران را در مرز بین پولند و بلاروس احاطه کرده اند./عکس: picture alliance
گاردهای امنیتی مرزی گروهی از مهاجران را در مرز بین پولند و بلاروس احاطه کرده اند./عکس: picture alliance

پنجمین مهاجر در مرز پولند با بلاروس، روز گذشته جان باخته است. پیش از این، چهار مهاجر در اثر خستگی شدید و سرما زدگی در این منطقه قربانی شده بودند.

به گزارش ماموران مرزی پولند، این مرد بخشی از یک گروه مهاجران عراقی بود که شب جمعه در فاصله ۵۰۰ متری مرز با بلاروس بازداشت شدند.

بر بنیاد این اطلاعات، امدادگران سعی کردند به او کمک کنند. اما این فرد مهاجر احتمالا بر اثر ایست قلبی جان باخت. روز یکشنبه گذشته در مرز پولند با بلاروس، اجساد چهار مهاجر پیدا شدند.

در ماه های گذشته، هزاران مهاجر که عمدتا از خاورمیانه هستند، سعی کردند از طریق بلاروس وارد لتونی، لیتوانیا و پولند شوند. این سه کشور عضو اتحادیه اروپا هستند. 

اتحادیه اروپا فکر می‌کند که روند مهاجرت را الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس هدایت می‌کند. پولند در واکنش به این وضعیت احداث یک حصار با سیم خاردار آغاز کرده است. هزاران سرباز پولندی در امتداد مرز ۴۰۰ کیلومتری با بلاروس گزمه می‌زنند.

نمایندگان سازمان های غیردولتی، حکومت پولند را متهم کردند که از ورود شمار زیادی از مهاجران به داخل کشور ممانعت کرده و این گونه فرصت ارائه درخواست پناهندگی را از آن ها می‌گیرد.

ماریوش موراویتسکی، رئیس جمهور محافظه کار پولند روز جمعه با نوشتن یک مطلب در صفحه فیسبوک اطمینان داد، وارسا به همه مهاجرانی که از مرز پولند عبور کرده اند، کمک می‌کند.

موراویتسکی نوشت: «ما سعی می‌کنیم به همه مهاجران غیرقانونی کمک کنیم و در صورتی که آن ها را به موقع پیدا کنیم، زندگی شان را نجات دهیم. ما می‌خواهیم که با آن ها به خوبی رفتار شود و کرامت انسانی شان نیز در نظر گرفته شود.»

 

 

در همین زمینه