گودی دختر پناهجوی سوریایی مسافت ۸ هزار کیلومتر از ترکیه تا انگلستان را پیاده خواهد رفت./عکس: ANSA/Youtube
گودی دختر پناهجوی سوریایی مسافت ۸ هزار کیلومتر از ترکیه تا انگلستان را پیاده خواهد رفت./عکس: ANSA/Youtube

یک گودی به ارتفاع ۳.۵ متر که یک دختر پناهجوی سوریایی را مجسم می کند، روز سه شنبه به شهر ژنیو در سویس رسید. این گودی به شهرهای مختلف اروپایی سفر می کند تا مردم را از وضعیت وخیم کودکان و نوجوانان مهاجر آگاه کند.

«امل کوچک» که به عربی «امید» معنا می دهد، سفرش را به تاریخ ۲۷ جولای در غازیان تپه ترکیه شروع کرد که در نزدیکی مرز با سوریه قرار دارد. پس از توقف در ژنیو، او سفرش را به شهر منچستر در شمال انگلستان ادامه می دهد که آخرین منزلگاه او است. در مجموع او مسافت ۸ هزار کیلومتری را در اروپا پشت سر خواهد گذاشت.

این گودی یک دختر ۹ ساله مهاجر را به تصویر می کشد که مادرش را جستجو می کند و به دنبال امنیت است. مادر او که برای پیدا کردن غذا رفته بود، هیچگاه بازنگشت. شرکت «Handspring Puppet» این گودی را به هدف افزایش سطح آگاهی از وضعیت وخیم کودکان مهاجر و بدون همراه ساخته است.

چهار گودی گردان امل را به حرکت درمی آورند. یکی از آن ها در درون گودی است که بر روی چوب های بلند راه می رود و برای کنترول حالات چهره گودی یک سیستم پیچیده را اداره می کند. سه گودی گردان دیگر مسئولیت حرکت بازوها و پشت «امل» را به عهده دارند.  

کلر بجانن که پیاده روی این گودی را در کشورهای فرانسه، آلمان، سویس و بلجیم سازمان دهی کرده است، گفت: «ما هنرمند هستیم و سعی می کنیم احساسات مردم و همدردی آن ها را برانگیزیم تا بتوانیم تحول ایجاد کنیم».   

او افزود: «ما از اطفال در سراسر جهان می خواهیم که برای کودکانی مانند امل نامه بنویسند و ما این نامه ها را به پارلمان اروپا ارائه می کنیم... ما از ابزاری که در دسترس داریم،  مانند تصاویر، زیبایی و هنر و گروه های مختلف، استفاده می کنیم».

این برای الیسیا میناردی، دانش آموز ۹ ساله لحظه ای است هشدار دهنده. او به همراه هم صنفی هایش از محل اعتراض در برابر مقر سازمان ملل متحد بازدید می کرد.  

او گفت: «من هم خوش هستم و هم غمگین. خوش هستم چون من و هم صنفی هایم در وضعیت بسیار خوبی زندگی می کنیم. غمگین هستم چون کودکان زیادی هستند که در شرایط بسیار دشواری زندگی می کنند». 

در همین زمینه