عکس آرشیف: یک کامیون حامل مهاجران غیرقانونی در  هالند. عکس از رویترز
عکس آرشیف: یک کامیون حامل مهاجران غیرقانونی در هالند. عکس از رویترز

یک شهروند رومانیایی در انگلستان به قاچاق ۱۷مهاجر افغان متهم است. مهاجران یاد شده شامل زنان و کودکان به کمک راننده درعقب تایرهای موتر در یک کامیون پنهان شده بودند.

به گفته مقامات انگلستان، راننده کامیون یک شهروند رومانیایی ۵۳ ساله وعضو یک گروه قاچاقبران انسان است. وی تلاش کرده بود تا ۱۷ پناهجوی افغان را که در یک کامیون جابجا شده بودند وارد انگلستان کند.

 به گزارش رسانه های لندن، این شهروند رومانیایی دوشنبه گذشته قبل از پرواز به بخارست در فرودگاه لوتون توسط پلیس دستگیر شد.

بر اساس گزارش ها، او در عملیات انتقال مهاجران به گونه غیر قانونی از هالند به سمت انگلستان در جون ۲۰۱۹ دست داشته است. در این عملیات مهاجران از هلند سوار کشتی شده و در حال حرکت به سمت هارویچ بودند اما توسط پلیس هلند متوقف شدند.

در میان این ۱۷ مهاجر افغان پنج کودک بین پنج تا ۱۴ سال و یک زن باردار نیز حضور داشتند که همه آنها در محفظه های چوبی پوشیده از لاستیک در یک کامیون پنهان شده بود.

سال گذشته راننده این کامیون در دادگاه روتردام به ۴۰ ماه زندان محکوم شد.

بر اساس منابع، متهم در شهر لندن سکونت داشته و برای سازماندهی انتقال مهاجران به گونه غیرقانونی با گروه های قاچاق همکاری کرده است.

متهم روز چهارشنبه در دادگاه اوکسبریج به اتهام تسهیل مهاجرت غیرقانونی حاضر گردید.

کریس هیل افسر تحقیقاتی آژانس ملی جرایم در انگلستان به رسانه ها گفت: « متهم در اثر تحقیقات طولانی و پیچیده دستگیر شده است. کسانی دیگری نیز در این پرونده دست دارند.»

وی افزود: «در این مورد خاص، ما توانستیم با همکاران هالندی خود برای جلوگیری از فعالیت گروه قاچاقبران عملیات مشترک را انجام دهیم.»

او درادامه گفت: «به همین دلیل، مقابله با گروه های سازمان یافته جنایت کار که در قاچاق افراد نقش دارند برای ما در اولویت قرار دارد.»

به گفته پلیس این شخص در چارچوب عملیات وسیعی دستگیر شد که طی آن ۱۸ نفر دیگر در ارتباط با پولشویی و جرایم سازمان یافته مهاجرت مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

 

در همین زمینه