یک گروه از نوجوانان زیر سن که از یونان به پرتگال انتقال می یابند (عکس ارشیف)
یک گروه از نوجوانان زیر سن که از یونان به پرتگال انتقال می یابند (عکس ارشیف)

مقامات یونان اعلام کردند که ۴۱ مهاجر افغان روز سه شنبه از آتن به پرتگال انتقال داده شدند. این پناهجویان در چارچوب توافق دوجانبه برای اسکان مجدد ۱۰۰۰ نفر به پرتگال انتقال داده شدند.

این مهاجران افغان قبل از تصرف افغانستان توسط طالبان در ماه آگست، به یونان سفر کرده بودند. به گفته مقامات یونانی، ۴۳ نفر دیگر در هفته های آینده به پرتگال پرواز می‌کنند. آتن به دنبال کاهش تعداد پناهجویان ساکن در این کشور از طریق توافقات دوجانبه با دیگر اعضای اتحادیه اروپا است.

براساس ارقام اتحادیه اروپا در پایان ماه جون، پس از آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا، یونان پنجمین کشور دارای بیشترین تعداد درخواست‌های پناهندگی در حال انتظار در میان کشورهای اتحادیه اروپا است.

یونان در سال‌های اخیر سیاست خود را در مورد مهاجرت غیرقانونی تشدید کرده و کنترول مرزهای زمینی و دریایی خود با ترکیه را افزایش داده است. روز سه شنبه، ۱۱ کودک خردسال بی‌سرپرست به عنوان بخشی از برنامه اسکان به پاریس رفتند.

ایرلند قصد دارد تا ۵۰۰ مهاجر افغان دیگر را پذیرش کند

ایرلند می‌خواهد تا ۵۰۰ افغان دیگر را بپذیرد. هیدر هامفریز، وزیر عدلیه این کشور از حزب مردمی (Fail Gael)، روز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت: «با سهمیه اضافی، شهروندان افغان که فعلاً در ایرلند زندگی می‌کنند یا قبلاً زندگی می‌کردند، می‌توانند برای اقامت اعضای نزدیک خانواده خود به ایرلند درخواست کنند تا با آنها یکجا زندگی کنند.»

کودکان، مادران مجرد، افراد مسن، معلولان و فعالان حقوق بشر ترجیح داده می‌شوند. امسال تاکنون بیش از ۶۷۰ افغان وارد این کشور اتحادیه اروپا شده اند که کمتر از پنج میلیون نفر جمعیت دارد.

 

در همین زمینه