داکتر سلیمه ۲۹ ساله، داستان زندگی خود را به دختران مهاجر افغان قصه می کند. عکس: سازمان ملل
داکتر سلیمه ۲۹ ساله، داستان زندگی خود را به دختران مهاجر افغان قصه می کند. عکس: سازمان ملل

داکتر سلیمه رحمان مهاجر افغان که بیشتر به خاطر خدماتش به زنان افغان و دیگر بیماران در راولپندی پاکستان مشهور است، از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، جایزه آسیایی نانسن را بدست آورد. او این جایزه را به خاطر مشارکت در پیشرفت آموزش دختران و ارائه خدمات صحی به زنان نیازمند دریافت کرد.

دو دهه پیش، سلیمه رحمان یکی از هزاران دانش آموز افغان بود که تحصیلات خود را در مکتب برکت در شهر اتوک در نزدیک اسلام آباد پایتخت پاکستان آغاز کرد. این مهاجر جوان ۲۹ ساله افغان در حال حاضر به همراه ۳۰ دختر افغان دیگر که از یک مکتب فارغ شده اند سند دکترای طب دارند.

سلیمه دانش آموزی بود که هرگز در درس خواندن احساس خستگی نمی کرد و از کودکی آرزو داشت که داکتر شود. خانواده اش او را داکتر می نامیدند. این اسم از دوره ای که او که در اردوگاه پناهجویان صوابی در پاکستان زندگی می کرد، برایش باقی ماند.

مادر سلیمه در این اردوگاه به دنبال داکتر بود و انتظار زنده ماندن دخترش را نداشت. پدر سلیمه از آن زمان وعده داده بود که در صورت زنده ماندن کودک، دخترش داکتر خواهد شد. پدرش عبدل، به وعده های خود عمل کرد و با وجود چالش های تحصیل دختران در این منطقه، به دخترش در ادامه تحصیل کمک کرد.

سلیمه تنها شاگرد دختر در دوران ابتدایی مکتب بود. او دراین مورد می گوید: «من به خوبی به یاد دارم که مردم محل با تصمیم پدرم مبنی بر اعزام من به مکتب مخالفت می کردند. از آن زمان، من تصمیم گرفتم که از خودم چیزی بسازم و دختران جامعه را تشویق کنم تا تحصیل کنند.»

من به دلیل مهاجر بودنم در دانشگاه قبول نشدم

این داکترجوان می گوید: «در کودکی، من از مشکلات مهاجرت اطلاع نداشتم، اما زمانی که همصنفی هایم در دانشگاه پذیرفته شدند، دانستم که به دلیل مهاجر بودنم مرا نپذیرفتند.»

سلیمه دو سال تلاش کرد تا راهی کالج طبی در راولپندی شود. او بعداً در بیمارستان زنان در راولپندی به آموزش عملی پرداختو تخصص به دست آورد.

این داکتر مهاجر افغان در آخرین سال آموزش خود در بیمارستان، برای جلوگیری از مبتلا شدن زنان حامله از ویروس کرونا تلاش کرد. بیشتر بیماران وی پناهجویان افغان بودند.

داکتر سلیمه در حال معاینه یک بیمار زن د ربیمارستان اکوت پاکستان. عکس: سازمان ملل متحد
داکتر سلیمه در حال معاینه یک بیمار زن د ربیمارستان اکوت پاکستان. عکس: سازمان ملل متحد

درمان رایگان برای نیازمندان

سال ها بعد، سلیمه به رویای زندگی خود دست یافت و در جون سال جاری یک کلینیک خصوصی را در شهر اکوت برای خدمت به پناهندگان زن و افراد محلی که نیاز به درمان دارند، افتتاح کرد. اگرچه برای او به عنوان یک پناهنده کار آسانی نبود اما پس از سال ها تلاش و فداکاری به هدف خود رسید.

او می گوید: «من به حیث یک داکتر، یکی از آرزو هایم ارائه خدمات درمانی رایگان به مهاجران نیازمند در جامعه بود.»

«می خواهم ثابت کنم که یک دختر نیز می تواند هر کاری را انجام دهد.»

در اثر تلاش و موفقیت های سلیمه، اکنون نگرش مردم نسبت به تحصیل زنان در جامعه تغییر کرده است. برخی از افرادی که مخالف تحصیل دختران بودند با سلیمه تماس می گیرند و از او برای درمان خواهران و دختران شان کمک و مشوره می خواهند. اکنون بسیاری از مردم محل دختران و خواهران خود را به مدرسه می فرستند تا راه سلیمه را انتخاب کنند.

داکتر سلیمه می گوید: « در صورتیکه زمینه برایش مساعد گردد، یک زن می تواند هر کاری را انجام دهد.»

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از تلاش های این داکتر مهاجر افغان قدردانی کرد. این سازمان به روز چهارشنبه ۲۹ سپتمبر جایزه سالانه مهاجران آسیایی نانس را به وی اهدا نمود.

جایزه نانسن هر ساله توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به مهاجران یا سازمان هایی که خدمات فوق العاده ای را به مهاجران، آوارگان داخلی و افراد فاقد تابعیت ارائه کرده اند اهدا می شود.

 

در همین زمینه