گروهی از پناهجویان افغان که روز ۱۸ اگست ۲۰۲۱ وارد فرودگاه رواسی در پاریس شدند. عکس از پیکچر الیانس
گروهی از پناهجویان افغان که روز ۱۸ اگست ۲۰۲۱ وارد فرودگاه رواسی در پاریس شدند. عکس از پیکچر الیانس

کمیسیون ملی مشورتی حقوق بشر فرانسه از حکومت این کشور خواست تا به گونه فوری برای تسهیل پذیرایی از افغان‌های مهاجری که از رژیم طالبان فرار می‌کنند اقدام کند.

کمیسیون ملی مشورتی حقوق بشر فرانسه (CNCDH) در تازه ترین جلسه خود درخواست کرده است که حکومت فرانسه به گونه فوری و موثر«از افغان‌هایی که می‌خواهند وارد این کشور شوند یا قبلا شده‌اند، حفاظت و پذیرایی کند.»

این درخواست بعد از آن صورت گرفته که ژان ماری بورگوبورو، رئیس کمیسیون، روز ۲۲ اگست در مقاله ای در روزنامه لوموند از فرانسه درخواست کرده بود «مطابق مسئولیت‌هایش عمل کند.»

خانم ِژنوِیِو ژاک، گزارشگر کمیسیون گفت که کمیسون یادآوری می کند که یک و نیم ماه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، فرانسه نباید افغانستان را فراموش کند.

او گفت: «ما میخواهیم یادآوری کنیم که فرانسه باید اقدامات مشخص و قابل لمس را در عمل انجام دهد.»

به گفته گزارشگر کمیسیون، این اقدامات می‌تواند بررسی مجدد درخواست‌های پناهندگی افغان‌های رد شده، ایجاد یک ویزای بشر دوستانه در سطح اروپا و ایجاد یک دهلیز بشردوستانه برای افغان‌ها را در بر بگیرد.

در همین زمینه: افغانستان: در تازه ترین عملیات تخلیه ۲۳۶ تن از جمله ۱۶ فرانسوی و خانواده‌های شان به قطر انتقال یافتند

کمیسیون ملی و مشورتی حقوق بشر همچنین با یادآوری این که « از سال‌ها به این سو، حدود ۳۵۰۰ درخواست الحاق خانوادگی افغان‌ها تا هنوز ثبت و بررسی نشده‌اند» بار دیگر بر ضرورت تخلیه افغان‌هایی که در معرض خطر قرار دارند تاکید کرده است.

کمیسیون همچنین خواهان ساده تر شدن روند اداری برای درخواست‌های جدید پناهندگی و توسعه صلاحیت‌های قونسولگری‌های فرانسه در کشورهای همسایه افغانستان شده است.

به گفته کمیسیون، فرانسه باید در ریاست دوره‌ای خود بر اتحادیه اروپا که در اول جنوری ۲۰۲۲ آغاز می شود، کشورهای اتحادیه را ترغیب کند اخراج‌های مستقیم و غیرمستقیم به افغانستان و روند دوبلین را متوقف کنند.

فرانسه در جریان عملیات تخلیه افغان‌ها بعد از به قدرت سیدن طالبان، نزدیک به ۳۰۰۰ نفر از جمله ۲۶۰۰ افغان را از افغانستان بیرون آورد. 

در همین زمینه: افغانستان: طی دو هفته فرانسه حدود ۳۰۰۰ نفر از جمله ۲۶۰۰ افغان را تخلیه کرد

 

در همین زمینه