مقر یوروپل در لاهه هالند/عکس: Imago images/AFLO/Y. Nakao: Imago images/AFLO/Y. Nakao
مقر یوروپل در لاهه هالند/عکس: Imago images/AFLO/Y. Nakao: Imago images/AFLO/Y. Nakao

براساس گزارشی که دیوان محاسبات اروپایی راجع به یوروپُل یا آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون نشر کرده، این نهاد اتحادیه اروپا در مبارزه علیه قاچاق انسان از میزان اندکی از امکاناتش استفاده می کند.

براساس گزارشی که روز پنجشنبه نشر شد، دیوان محاسبات اروپایی اتحادیه اروپا، عدم دسترسی نهاد یوروپل آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون به بانک های داده های اطلاعاتی مربوط به قاچاق انسان را مشکل اصلی می دانند.

بتینا یاکوبسون از دیوان محاسبات اروپایی گفت: «یوروپل به عنوان واسط برای تبادل اطلاعات باید به همه منابع داده ها دسترسی داشته باشد و از آن ها به صورت سیستماتیک استفاده کند، اتفاقی که در حال حاضر نمی افتد.»

براساس ارزیابی های یوروپل، حدود ۹۰ درصد از مهاجرانی که به صورت غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا می شوند از قاچاقبران کمک می گیرند. اما مبارزه علیه قاچاق مهاجران به کشورهای اتحادیه اروپا مربوط می شود.

براساس گزارش دیوان محاسبات اروپایی، یوروپل یک واسط است، «و می تواند این وظیفه را فقط زمانی به صورت معقولانه انجام دهد که کشورهای عضو با این نهاد اطلاعات شان را مبادله کنند.» اما این آمادگی در هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است و در برخی از موارد داده های ناقص فرستاده می شود.

افزون براین به گفته حسابرسانان، در دسترسی به داده ها از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا مشکلاتی وجود دارد. افزون براین نهاد یوروپل از بانک های اطلاعاتی بیرونی مانند سیستم اطلاعات ویزا یا داده های مسافران هواپیماها به صورت سیستماتیک استفاده نمی کند. تبادل داده ها با آژانس محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا (فرونتکس) نیز باید بهبود یابد.

براساس گزارش دیوان محاسبات اتحادیه اروپا، اصولا یوروپُل در مبارزه علیه قاچاقبران یک شریک مهم است. در این گزارش آمده است: «بیشتر این مشکلات مختص قاچاق مهاجران نیست و از محدوده کنترول یوروپل خارج است.» دیگر این که تبادل داده ها بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ به صورت متداوم افزایش یافته است.

 

 

در همین زمینه