کودکان در کمپ کاراتپه که در جزیره یونانی لیسبوس قرار دارد، یونان، سپتمبر سال ۲۰۲۰/عکس: EPA/Orestis Panagiotou
کودکان در کمپ کاراتپه که در جزیره یونانی لیسبوس قرار دارد، یونان، سپتمبر سال ۲۰۲۰/عکس: EPA/Orestis Panagiotou

وزارت مهاجرت یونان می‌گوید، به نظر نمی‌رسد که مهاجرت کتلوی از افغانستان به سوی این کشور آغاز شود. نخست وزیر یونان هم ضمن موثر خواندن سیاست های سختگیرانه کشورش در قبال مهاجران از متلاشی شدن باندهای بیشتر قاچاقبران خبر داد.

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت یونان می‌گوید که در حال حاضر، موج جدید مهاجرت از افغانستان در چشمرس نیست. براساس گزارش مقدماتی روزنامه آلمانی «ولت» میتاراکیس گفته است: «تا به حال آثاری از مهاجرت انبوه نمی‌بینیم» و حالا مهم این است که از شهروندان افغان در این کشور و همسایگان افغانستان محافظت کنیم. به این منظور اروپا باید با سازمان های بین المللی در محل همکاری نزدیک تری داشته باشد و برای جلوگیری از بحران بشری به کشورهای همسایه کمک کند. 

میتاراکیس از اتحادیه اروپا و انقره خواست که معاهده پناهجویان را رعایت کنند: «هر دو طرف باید به بیانیه مشترک پایبند باشند.»

او گفت، اتحادیه اروپا نیز باید وعده هایی را که به ترکیه در ارتباط با آزادی ویزا و تجارت داده، رعایت کند.»

ترکیه هم باید مهاجرانی را پس بگیرد که هیچ حقی برای دریافت محافظت بین المللی ندارند. میتاراکیس افزود، یونان می خواهد در حال حاضر ۱۹۰۸ پناهجوی رد شده را پس بفرستد، اما ترکیه آن ها را نمی‌پذیرد.

نخست وزیر یونان: شبکه های قاچاقبران «متلاشی شده اند»

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان می‌گوید سیاست سختگیرانه ای را حکومت یونان در برابر مهاجران در پیش گرفته، ثمربخش بوده است. او روز جمعه طی دیدار از یک کمپ جدید پناهجویان در جزیره ساموس گفت، نهادها شبکه های قاچاقبرانی که مهاجران را به اتحادیه اروپا می آورند «تا اندازه زیادی متلاشی کرده اند.»

او در ادامه علاوه کرد، شمار مهاجرانی که به یونان می‌رسند، در مقایسه با سال ۲۰۱۹، حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است. میتسوتاکیس گفت: «حکومت به وعده اش که تامین عادلانه امنیت مرزها بوده است، عمل کرده است.»

اما سازمان های حامی حقوق بشر نگهبانان مرزی یونان را متهم می‌کنند که پناهجویان را به صورت غیرقانونی پس می‌فرستند. حکومت یونان این اتهامات راهمواره رد می‌کند.

از زمانی که رئیس محافظه کار حکومت یونان کارش را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد، گزمه های مرزی شدت گرفتند، روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی تسریع شد و حمایت های مالی برای پناهجویان و اشخاصی که به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده اند، کاهش داده شد.

افزون براین حکومت وعده کرد که در جزایر بحیره اژه، کمپ هایی بسیار حفاظت شده بسازد. بیشتر مهاجرانی که از ترکیه به یونان می‌آیند، به این کمپ ها می‌رسند.

کمیسیون اتحادیه اروپا به این منظور وعده کمک ۲۷۶ میلیون یورویی را داده است. کمپ جدید در ساموس در اواسط ماه سپتمبر گشوده شد.

هزینه این کمپ به گفته وزارت مهاجرت یونان بیش از ۴۰ میلیون یورو بوده است و گنجایش ۳ هزار تن را دارد. ساخت کمپ های دیگری در جزایر خیوس، لیروس، کوس و لیسبوس در جریان است.

 

در همین زمینه