سیلوی، آموزگار  زبان فرانسوی در  حال آموزش به شاگردان. عکس از مهاجر نیوز
سیلوی، آموزگار زبان فرانسوی در حال آموزش به شاگردان. عکس از مهاجر نیوز

سازمان «حق مکتب» در پاریس زمینه آموزش را برای مهاجرانی که زیر سن بودن شان رد شده فراهم می‌کند. این آموزش راه را برای ادغام نوجوانان مهاجر در سیستم آموزش عمومی هموار می‌کند.

سازمان حق مکتب بخشی از کافه «گراوند کنتترول» در پاریس دوازدهم را به محل آموزش و تدریس برای مهاجرانی بدل کرده که زیر سن بودن شان به رسمیت شناخته نشده است. این نوجونان از کمک‌های اداره خدمات اجتماعی برای اطفال (ASE) محروم هستند و در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر به سر می‌برند.

در فرانسه معمولاً دوره انتظار برای برگزاری دادگاه تجدید نظر طولانی است و احتمال دارد بین ۶ تا ۱۸ ماه به درازا بکشد. در این روند، دپارتمان‌ها به مهاجرانی که زیرسن بودن شان به رسمیت شناخته نشده کمک نمی‌کنند و آنان حق رفتن به مکتب را ندارند.

سیلون پیریه، بنیانگذار سازمان حق مکتب به مهاجر نیوز گفت: «ما دریافتیم که این نوجوانان میخواهند مکتب بروند اما امکانی وجود ندارد. این بود که ما تصمیم گرفتیم این مکتب را برای آنان ایجاد کنیم.»

در این مکتب حدود ۶۰ شاگرد، از سوی نزدیک به ۵۰ آموزگار داوطلب در رشته‌های زبان فرانسوی، ریاضی و علوم آموزش می‌بینند.

«آموزش، زمینه برای تنفس»

صبح امروز، در صنف سیلوی*، آموزگار زبان فرانسوی، هفت شاگرد حضور دارند. حوا، یک دختر ۱۶ ساله از ساحل عاج، که هیچگاه در کشورش به مکتب نرفته، تلاش دارد باجدیت در کتابچه اش نوت بگیرد. او می‌گوید: «زبان فرانسوی مشکل است اما مهم است که من خواندن و نوشتن را یاد بگیرم.» او می‌خواهد در آینده نرس قابله شود.

هنگام غذای ظهر، چهار شاگرد یک گروپ دیگر، درس ریاضی خود را مرور می‌کنند. سیلیوی، می‌گوید : «آنها خیلی علاقمند هستند و مکتب زمینه تنفس را برای آنها، که ماهها و حتی سالها را در راه مهاجرت گذرانده‌اند، مساعد می‌کند.» بیشتر این شاگردان، بعد از ماهها سرگردانی در خیمه‌های کنار جاده‌، از سوی سازمان داکتران بدون مرز یا یوتوپیا ۵۶ در هوتل‌های اجتماعی جابجا شده‌اند.

شاگردان در حال مرور درس‌های ریاضی. عکس از مهاجر نیوز
شاگردان در حال مرور درس‌های ریاضی. عکس از مهاجر نیوز


به گفته سیلوی، این نوجوانان فقط چند ماه در این مکتب آموزش می‌بینند و بعدتر می‌توانند وارد تعلیمات متوسطه یا حرفه‌ای شوند:« هدف اصلی آن است تا آن‌ها به سوی مکتب جلب شوند و چارچوبی برای پیشرفت شان ایجاد گردد.» قواعد آویخته شده بر دیوارها، به این شاگردان یادآوری می کنند که مانند یک مکتب واقعی «باید سروقت مکتب بیایند، به دقت گوش بدهند و از تیلفون استفاده نکنند....»

احمد، یک مهاجر ۱۸ ساله از مالی توانسته بعد از شش ماه آموزش، از طریق همین مکتب وارد سیستم تعلیمی فرانسه شود. او می‌گوید که وقتی به فرانسه آمد یک کلمه هم فرانسوی نمیدانست: «مکتب به من کمک کرد که وارد یک صنف برای مهاجران و از ماه سپتمبر وارد آموزش حرفه‌ای تداوی و مراقبت از پاها شوم.» او روزانه برای کارخانگی اش به کارگاه‌هایی می‌آید که از سوی مکتب برای تقویت آموزش شاگردان فعالیت دارد.

لست طولانی انتظار برای شمولیت

 اعضای سازمان حق مکتب برای کمک به شاگردان خود از ماه جنوری ۲۰۲۱ به این سو یک بخش رهنمایی ایجاد کرده‌اند تا آنان را در انتخاب ستاژ، کار یا آموزش‌های دیگر رهنمایی کنند.

حوا با جدیت در کتابچه‌اش نوت می‌گیرد. عکس از مهاجر نیوز
حوا با جدیت در کتابچه‌اش نوت می‌گیرد. عکس از مهاجر نیوز


ایجاد مکتب برای نوجوانان مهاجر یک موفقیت به شمار می ورد. در سال تعلیمی ۲۰۲۰ -۲۰۲۱ حدود ۲۰۰ مهاجر زیرسن توانستند در موسسات مختلف ستاژ ببینند و ۱۷ تن از آنان قرارداد آموزش و کار دریافت کنند. حدود یک صد تن دیگر نیز در بخش‌های حرفه‌ای وارد آموزش بکلوریا شدند.

حال لیست انتظار برای ورود به این مکتب طولانی است. سازمان‌های خیریه تلاش می‌کنند برای ثبت نام مهاجران زیرسنی که به ۱۸ سالگی نزدیک تر هستند اولویت قایل شوند. زیرا این نوجوانان اگر قبلاً وارد سیستم تعلمیمی نشده باشند، با خطر اخراج روبرو می شوند. 

 

در همین زمینه