عکس آرشیف: گروهی از افغان‌ها هنگام  ورود به دوحه. سپتمبر ۲۰۲۱. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: گروهی از افغان‌ها هنگام ورود به دوحه. سپتمبر ۲۰۲۱. عکس از پیکچر الیانس

مقام‌های قطری اعلام کردند که در یک پرواز تازه از کابل ۲۳۵ تن که بیشتر شان افغان‌ها بودند از افغانستان به قطر انتقال داده شدند. این پنجمین پرواز تخلیه از افغانستان بعد از پایان رسمی عملیات تخلیه از این کشور در ۳۱ اگست به شمار می‌رود.

به گفته لولوه الخاطر، معاون وزارت امور خارجه قطر، روز یکشنبه ۳ اکتوبر ۲۳۵ تن که بیشتر شان افغان‌ها بودند از طریق میدان هوایی کابل تخلیه و به دوحه انتقال داده شدند. هویت و تابعیت سایر افراد شامل در این پرواز اعلام نشده است.


پناهجویان افغان شامل این پرواز بعد از رسیدن به دوحه در محل مخصوص پناهجویان جابجا شدند تا بعد از طی مراحل، به کشورهای سوم انتقال داده شوند.

معاون وزیر خارجه قطر گفته است که «دولت قطر با همکاری بین المللی، تلاش‌ها برای تضمین آزادی رفت و آمد در افغانستان را ادامه خواهد داد و همزمان روی کمک‌های بشردوستانه به این کشور تمرکز خواهد کرد.»

از زمان به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان در ۱۵ اگست، قطر نقش کلیدی میانجی این گروه و کشورهای غربی را به عهده دارد.

قطر از سال ۲۰۱۳ میزبان دفتر سیاسی طالبان در این کشور و در سال‌های اخیر محل مذاکرات مستقیم میان نمایندگان امریکا و دولت پیشین افغانستان بود.

در همین زمینه: افغانستان: در تازه ترین عملیات تخلیه ۲۳۶ تن از جمله ۱۶ فرانسوی و خانواده‌های شان به قطر انتقال یافتند

 

در همین زمینه