سربازان پولندی در حال ایجاد یک دیوار سیم خاردار در مرز  پولند با بلاروس. عکس از  رویترز
سربازان پولندی در حال ایجاد یک دیوار سیم خاردار در مرز پولند با بلاروس. عکس از رویترز

پارلمان بلاروس به تازگی قانونی را به تصویب رسانده که به این کشور اجازه می‌دهد از پذیرفتن دوباره مهاجران اخراج شده از اتحادیه اروپا خودداری کند. با تصویب قانون جدید، توافق سال ۲۰۲۰ میان مینسک و بروکسل برای پذیرفتن دوباره مهاجران از اتحادیه اروپا به حال تعلیق در می‌آید.

روز دوشنبه ۴ اکتوبر، پارلمان بلاروس قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن این کشور مهاجران اخراج شده از اتحادیه اروپا را نخواهد پذیرفت.

ولادیمیر آندریچینکو، رئیس پارلمان بلاروس خطاب به نمایندگان گفت:‌ «مامجبور هستیم با تمام امکانات موجود از کشور و شهروندان خود محافظت کنیم.»

در بیانیه‌ای که از سوی پارلمان بلاروس منتشر شده آمده است که تصمیم جدید در «مطابقت با قوانین بین المللی» و با درنظرداشت توافق سال ۲۰۲۱ میان بلاروس و اتحادیه اروپا در مورد پذیرفتن دوباره مهاجران اخراج شده از اتحادیه اتخاذ شده است. توافق یاد شده می‌گوید که هر یک از جوانب می‌تواند قسمتی یا متن کامل آن را با تذکر رسمی به حال تعلیق درآورد.

قانون خودداری از پذیرفتن مهاجران اخراج شده از اتحادیه اروپا یکی از تصامیم الکساندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس بود که در ماه سپتمبر خواهان به تعلیق درآوردن توافق میان میسنک و اتحادیه اروپا شده بود. به گفته او این تصمیم می‌توانست‌ «پاسخی به اقدامات دشمنانه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن علیه بلاروس باشد.»

از تابستان امسال که اتحادیه اروپا بلاروس را به سازماندهی موج مهاجران از طریق این کشور به سوی مرزهای اتحادیه متهم کرده روابط میان هر دو طرف به شدت متنشج شده است.

در همین زمینه: کشف اجساد چند پناهجو در مرز پولند با بلاروس

 به گفته اتحادیه اروپا مینسک این اقدام را در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بلاروس انجام می‌دهد.

در چنین شرایطی، کشورهای اروپایی هم مرز با بلاروس شاهد افزایش چشمگیر موج مهاجران هستند. به گفته مقام‌های پولندی در اوایل سپتمبر بیش از ۱۰ هزار مهاجر در مرز این کشور با بلاروس منتظر ورود به اتحادیه اروپا بودند.

یکشنبه گذشته مرزبانان پولندی ۴۳۴ مورد تلاش برای عبور از مرز این کشور را ثبت و ۱۶ مهاجر عراقی را دستگیر کردند. 

پولند، لیتوانیا و لتونی برای مقابله با موج مهاجران سربازان خود را مرز با بلاروس مستقر کرده‌اند. 

در همین زمینه: دو سازمان وابسته به ملل متحد خواهان دسترسی به پناهجویان گیرمانده در مرزهای اتحادیه اروپا شدند

 

در همین زمینه