الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس/عکس: Maxim Guchek/BelTA/TASS/dpa/picture-alliance
الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس/عکس: Maxim Guchek/BelTA/TASS/dpa/picture-alliance

نهادهای دولتی آلمان ظاهرا علیه الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس تحقیق می‌کنند. این تحقیق به دلیلی روی دست گرفته می‌شود که در این اواخر، رقم پناهجویانی که از طریق بلاروس وارد آلمان می‌شوند، افزایش یافته است.

روزنامه آلمانی "بیلد ام زونتاگ" با استناد به اطلاعات به دست آمده از منابع امنیتی گزارش داده است که نهادهای دولتی آلمان علیه الکساندر لوکاشینکو رئیس جمهور بلاروس در پیوند به ظن قاچاق انسان تحقیق می‌کنند.

بر بنیاد ارقام پولیس آلمان فدرال، از ماه اگست تا به حال تقریبا ۴ هزار پناهجو از طریق بلاروس و پولند به آلمان آمده اند. فقط در هفته نخست ماه اکتوبر تعداد آن ها به ۱۱۸۳ تن رسید. 

بر بنیاد گزارش روزنامه نامبرده، پولیس آلمان فدرال در روز جمعه هفته گذشته ۲۹۱ مورد ورود غیرمجاز در مرز آلمان با پولند را ثبت کرده است. بر این اساس بیشتر این پناهجویان از کشورهای عراق و سوریه بوده اند. گفته می‌شود که تعداد بیشتر این افراد، ویزاهای دانشجویی برای بلاروس دریافت کرده بودند.

به گزارش این روزنامه، مهاجران پس از رسیدن به مینسک توسط نیروهای امنیتی به مرزهای بیرونی پولند انتقال یافته اند. پولند عضو اتحادیه اروپا است. بسیاری از مهاجرانی که موفق به عبور از مرز می‌شوند، سفرشان را به آلمان ادامه می‌دهند.

پس زمینه افزایش ورود غیر قانونی به آلمان، منازعه با بلاروس به خاطر مهاجران است. پولند، لیتوانیا و لیتونی از چند ماه پیش به این سو در مرزهای شان با بلاروس با ورود رو به افزایش مهاجران روبرو هستند. بیشتر آن ها از خاورمیانه به این جا آمده اند.

مقام اتحادیه اروپا می‌گویند که لوکاشینکو، حکمران بلاروس این اقدام را در واکنش به تشدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه کشورش انجام می‌دهد.

گمان می‌رود که نهادهای بلاروس، مهاجران را به صورت هدفمندانه وارد کشور می‌کنند و بعد به صورت قاچاق به مرزهای شرقی اتحادیه اروپا می‌رسانند.

 

در همین زمینه