عکس از آرشیف دویچه وله/ دو پیلوت زن افغان در جریان پرواز طیاره نظامی هستند
عکس از آرشیف دویچه وله/ دو پیلوت زن افغان در جریان پرواز طیاره نظامی هستند

یک پیلوت زن افغان که در ماه‌های آخر حاملگی‌اش قرار دارد، در میان نظامیانی است که در تاجیکستان گیر مانده اند. او با بیش از ۱۴۰ نظامی افغان پس از سقوط حکومت پیشین به این کشور فرار کردند.

این پیلوت زن افغان هنگام فرار از کشورش توانست تنها تابلیت های ویتامین مورد نیاز برای دوره بارداری را از دفترش در میدان هوایی کابل بگیرد. پس از ورود طالبان به شهر کابل، او در یک هوایپمای نظامی ایالات متحده به بیرون از افغانستان انتقال یافت.

این زن ۲۹ ساله می گوید که از روز فرار تا به حال شانس رفتن به شفاخانه و یا معاینه آلتراساوند را به دست نیاورده است. در عین زمان، او در هراس است که نوزادش را در آینده نزدیک در یک سناتوریم واقع در روستایی در تاجیکستان و در وضعیتی شبیه نوعی بازداشت به دنیا بیاورد.

این زن با بیش از ۱۴۰ نظامی دیگر افغان در این محله به سر می برد که تقریباً همه آنان را مردان تشکیل می دهند. این نظامیان پس از به قدرت رسیدن طالبان به این کشور همسایه شمالی شان فرار کردند و حالا در یک آسایشگاه کوهستانی این کشور نگهداری می شوند.

این کاپیتان نیروی هوایی افغانستان گفت: "من واقعاً، واقعاً در مورد نوزاد خود نگرانی دارم."

این خانم افغان از طریق تیلفونی که از محافظان این آسایشگاه مخفی کرده اند، با خبرگزاری رویترز گفتگو کرده و به دلیل امنیت اعضای خانواده اش در افغانستان، از این خبرگزاری خواسته که هویتش فاش نشود. این افغان های گیر مانده گفته اند که مقام های تاجیکستان اسناد هویت و تیلفون های همراه آن ها را گرفته اند.

عکس از دویچه وله/ طیاره های نظامی پس از سقوط کابل به دست طالبان
عکس از دویچه وله/ طیاره های نظامی پس از سقوط کابل به دست طالبان

او گفت با آنکه قرار است نوزادش در اواسط ماه نومبر امسال تولد شود، اما مقام های تاجیکستان درخواستش را برای انتقال او به محلی در نزدیکی شفاخانه رد کرده اند. فاصله میان این آسایشگاه و مراکز صحی یک ساعت یا بیشتر از آن می باشد.

این پیلوت افزود: "آنها گفتند که نخیر، با نزدیک شدن وقت زایمان، شما را به شفاخانه می بریم و دوباره به اینجا می آوریم."

این گروه نظامیان افغان به امید این که ایالات متحده آن ها را به یک کشور دیگر انتقال بدهد تا درخواست پناهندگی شان توسط امریکایی ها پروسس شود، نزدیک به دو ماه می شود که در تاجیکستان به سر می برند. اما تا هنوز زمان دقیق انتقال این گروه از تاجیکستان معلوم نیست.

این نظامیان گفته اند که مقام های تاجیک همواره از آنان می خواهند که صبر داشته باشند.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا هفته گذشته در کانگرس این کشور در مورد انتقال پیلوت های افغان از تاجیکستان گفته است که با وزارت خارجه کار می کند تا "ببیند که آیا آنان می توانند این کار را به پیش ببرند."

آوستین اسکات، یک عضو جمهوریخواه در کانگرس امریکا موضوع پیلوت حامله افغان را در جلسه استماعیه مطرح کرد و از نحوه رسیدگی به این پرونده توسط وزارت خارجه کشورش ابراز نارضایتی کرد.

عکس از دویچه وله/ یک هلیکوپتر نظامی افغانستان در شهر لشکرگاه در ولایت هلمند
عکس از دویچه وله/ یک هلیکوپتر نظامی افغانستان در شهر لشکرگاه در ولایت هلمند

به گفته این عضو کانگرس، وزارت خارجه به دفترش اطلاع داده است که حکومت تاجیکستان "در مورد وضعیت این پیلوت حامله کاملاً آگاهی دارد" و هر کدام آن ها که نیاز به خدمات صحی اضطراری داشته باشند، به مراکز خدمات صحی محلی برده می شوند.

اسکات علاوه کرد که "افزون بر این، آن ها هیچ کمکی دریافت نکرده اند."

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که "در حال هم آهنگی با حکومت تاجیکستان" در این مورد است، اما از دادن معلومات در مورد تاخیر در انتقال یا دلیل بازداشت این پیلوت های افغان در تاجیکستان خودداری کرد.

یک مقام امریکایی که نخواسته است از او نام گرفته شود، گفته است که دسترسی به این گروه افغان ها در سناتوریم پیچیده بود.

وزارت صحت تاجیکستان هم به سوال های خبرگزاری رویترز در مورد تاخیر در انتقال و وضعیت روزمره این گروه نظامیان افغان پاسخ نداده اما گفته است که در این سناتوریم، کارمندان صحی حضور دارند.

aj-af(Reuters)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)


 

در همین زمینه