خانواده های بی جاشده افغان که به خاطر جنگ از ولایات محل سکونت شان به کابل فرار کرده اند، در خیمه هایی زندگی می کنند که در پارک شهر نو برپا شده اند./۴ اکتبر سال ۲۰۲۱ /عکس: Jorge Silva/ REUTERS
خانواده های بی جاشده افغان که به خاطر جنگ از ولایات محل سکونت شان به کابل فرار کرده اند، در خیمه هایی زندگی می کنند که در پارک شهر نو برپا شده اند./۴ اکتبر سال ۲۰۲۱ /عکس: Jorge Silva/ REUTERS

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان با اشاره به وضعیت بحرانی افغانستان از جامعه جهانی خواست که وعده های مالی شان را با سرعت هرچه بیشتر عملی کنند. در غیر این صورت، روند مهاجران به کشورهای دیگر ادامه می یابد.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» روز شنبه گفت، اگر تعهدات مالی برای افغانستان عملی نشوند، غلبه بر بحران اقتصادی در افغانستان وجود ندارد و روند مهاجرت از این کشور ادامه می یابد.

او گفت، وضعیت مردم در افغانستان کماکان بحرانی است و «برای جلوگیری از یک بحران مهاجرت دیگر، توجه باید به وضعیت داخلی این کشور معطوف باشد.»

بلوچ در ادامه افزود: «ما نگران این هستیم که مبادا مشکلات مردم افزایش یابد.» بحران اقتصادی بر وضعیت درونی افغانستان و کشورهای دیگر نیز تاثیر خواهد گذاشت. کشورهای همسایه مانند پاکستان و ایران که از چند دهه به این طرف به صورت سخاوتمندانه به پناهجویان افغان پناه داده اند و همچنین کشورهای دیگر نیز از این وضعیت متاثر خواهند شد.

بلوچ میزان نیاز به کمک های بشردوستانه در افغانستان را طی ماه های آینده مجموعا ۶۰۰ میلیون دالر برآورد کرد.

او گفت که حامیان بین المللی فقط ۳۵ درصد آن را در دسترس گذاشته اند. در حالی که در کنفرانس ژنیو که به تازگی برگزار شد، وعده بیش از یک میلیارد دالر کمک داده شده بود. او علاوه کرد: «این وعده ها باید عملی شوند. پول باید باشد تا ما وارد عمل شده و بتوانیم از افغان ها حمایت کنیم.»

از زمانی که طالبان اسلام گرای افراطی در اواسط ماه اگست قدرت را در افغانستان به دست گرفتند، اقتصاد این کشور تقریبا به صورت کامل فروپاشیده است.

بخش بیشتر کمک های بین المللی که کشور به آن وابسته است، قطع شده است. خشکسالی شدید نیز بر مشکلات افزوده است. افزون براین دارایی های نقدی بانک مرکزی افغانستان در خارج از کشور منجمد شده و سیستم بانکی کشور به این خاطر شدیدا تحت فشار قرار گرفته است.

امیر خان متقی، وزیر خارجه افغانستان به فرستنده تلویزیونی الجزیره گفته است، هیئت اعزامی طالبان طی دیداری که با نمایندگان ایالات متحده امریکا روز شنبه در دوحه داشته، خواهان دسترسی به این دارایی ها شده است. 

در همین زمینه