مهاجران افغان در ناحیه مرزی زرنج، در ولایت نیمروز، ۶ اکتوبر ۲۰۲۱. عکس از ویدیوی خبرگزاری رویترز
مهاجران افغان در ناحیه مرزی زرنج، در ولایت نیمروز، ۶ اکتوبر ۲۰۲۱. عکس از ویدیوی خبرگزاری رویترز

بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، شمار مهاجران افغان که تلاش دارند وارد ایران شوند، به گونه چشمگیری افزایش یافته است. بنابر گزارش‌ها، روزانه هزاران مهاجر در مناطق مرزی زرنج ولایت نیمروز در انتظار ورود به ایران هستند.

محمد هاشم حنظله، فرمانده نیروهای مرزی منطقه به خبرگزاری فرانسه گفت که روزانه حدود ۳ تا ۴ هزار مهاجر تلاش می‌کنند از گذرگاه مرزی وارد ایران شوند. او گفت قبل از به قدرت رسیدن طالبان در ۱۵ اگست، این رقم بین ۱ تا ۲ هزار نفر بود.

در یک ویدیوی منتشر شده از سوی بی بی سی، هزاران تن از مهاجران افغان در جاده مرزی نیمروز در انتظار ورود به ایران دیده می‌شوند.

به گفته یک مقام طالبان، مقام‌های ایرانی تنها به افرادی که اسناد اقامت در ایران را دارند یا به دلیل بیماری ویزا گرفته‌اند، اجازه عبور از مرز را می‌دهند. تعداد این افراد روزانه به ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر می‌رسد.

تعدادی از مهاجران از رفتار خشن و غیرقانونی مقام‌های ایرانی شکایت می‌کنند. حیات الله، یک مهاجر سالخورده دستان زخمی شده‌اش را به گزارشگر خبرگزاری فرانسه نشان داده و گفت: «سربازان ایرانی پول ما را گرفتند و مارا لت و کوب کردند.»

محمد نسیم یک مهاجر دیگر گفت که سه بار تلاش کرد از دیوار مرزی بالا برود اما موفق نشد. او گفت که یک شب حین تلاش برای بالا رفتن از دیوار، سربازان ایرانی شلیک کردند و دو تن از جمله یک دوستش را به قتل رساندند.

بار چهارم که او موفق شد از دیوار عبور کند توسط سربازان ایرانی دستگیر شد و مورد لت و کوب قرار گرفت.

مقام‌های سازمان ملل می‌گویند که در صورت وخیم تر شدن بحران انسانی در افغانستان، احتمال دارد حدود نیم میلیون نفر به صورت فوری وارد کشورهای همسایه عمدتا ایران و پاکستان گردند.


 

در همین زمینه