عکس آرشیف: گروهی از افغان‌ها در فرودگاه بین المللی کابل، ۱۲ سپتمبر ۲۰۲. عکس از وزارت خارجه قطر
عکس آرشیف: گروهی از افغان‌ها در فرودگاه بین المللی کابل، ۱۲ سپتمبر ۲۰۲. عکس از وزارت خارجه قطر

در هفتمین پرواز شرکت مسافربری قطر بیش از ۳۰۰ تن از جمله افغان‌ها از کابل به دوحه انتقال داده شدند. همزمان ۸۴ افغان و خانواده‌های شان در یک پرواز اسپانیایی از اسلام آباد به مادرید رسیدند.

لولوه الخاطر، معاون وزیر امور خارجه قطر روز دوشنبه ۱۱ اکتبر در حساب تویترش از انتقال بیش از ۳۰۰ تن از جمله افغان‌ها از کابل به دوحه خبر داد.

به گفته او در هفتمین پرواز شرکت مسافربری قطر«بیش از ۳۰۰ تن از جمله شهروندان افغان، نمایندگان پارلمان، کارمندان سازمان ملل، روزنامه نگاران و اتباع بریتانیا، جاپان، امریکا، فرانسه و استرالیا» از کابل به مقصد دوحه پرواز کردند.


قطر هفته گذشته نیز حدود ۳۰۰ نفر را از افغانستان بیرون برده بود.

بعد از به قدرت سیدن طالبان در افغانستان در نیمه ماه اگست، قطر به عمده ترین کشور میانجی میان این گروه و کشورهای غربی بدل شده است.

طی هفت پرواز شرکت مسافربری قطر از افغانستان به دوحه بعد از ۳۱ اگست، صدها شهروند افغان و اتباع کشورهای غربی به دوحه و سپس به کشورهای مقصد انتقال یافتند.

در عملیات رسمی تخلیه نظامی از افغانستان که تا پایان ماه اگست ادامه یافت، حدود ۱۳۰ هزار تن از شهروندان افغان از طریق دوحه به امریکا و کشورهای غربی منتقل شدند.

انتقال ۸۴ تن از افغان‌ها از پاکستان به مادرید

دریک خبر دیگر مقام‌های اسپانیایی اعلام کردند که ۱۴ تن از افغان‌های همکار نیروهای اسپانیایی در افغانستان و خانواده‌های شان ( مجموعاً ۸۴ نفر) دوشنبه شب گذشته از اسلام آباد به مادرید انتقال یافتند.

خوزه مانوئل البرس، وزیر امور خارجه اسپانیا در پیامی تویترش از پاکستان به خاطر کمک به انتقال افغان‌ها از این کشور قدردانی کرد.


به گزارش رسانه‌های اسپانیایی این افراد بخشی از ۲۵۰ تن از افغان‌های همکار اسپانیا در افغانستان هستند که مادرید تعهد کرده است آن‌ها را از افغانستان بیرون خواهد آورد.

قرار است یک پرواز دیگر در روز سه شنبه تعداد دیگری از افغان‌ها را از اسلام آباد به مادرید انتقال دهد.

بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، اسپانیا حدود ۲۲۰۶ تن عمدتاً افغان‌های همکار این کشور را از افغانستان تخلیه کرده است.

 

در همین زمینه