عکس آرشیف: پناهجویی که ادعا کرده است مورد بد رفتاری پولیس کرواسیا قرار گرفته است. عکس از شورای پناهجویان دنمارک
عکس آرشیف: پناهجویی که ادعا کرده است مورد بد رفتاری پولیس کرواسیا قرار گرفته است. عکس از شورای پناهجویان دنمارک

وزارت داخله کرواسیا اعلام کرده است که سه تن از ماموران مرزی این کشور که در اعمال خشونت علیه مهاجران دست داشتند از کار برکنار شده‌اند و قرار است تحت تحقیق قرار بگیرند. در روزهای گزارش‌های متعددی در مورد رفتار خشونت آمیز مرزبانان کرواسیا با مهاجران منتشر شده است.

روز جمعه گذشته، داور بوزینوویچ، وزیر داخله کرواسیا پذیرفت که افرادی از پولیس ضد شورش این کشور در ویدیوی منتشر شده در ماه جون از سوی رسانه‌های بین المللی شناسایی شده‌ا‌ند.

در ویدیوی یاد شده افرادی با صورت پوشیده و لباس غیر رسمی دستکم چهار مهاجر را مورد لت و کوب قرار می‌دهند و سپس با زور آن‌ها را به مرز بوسنیا می رانند.

در هممین باره: بروکسل خواهان تحقیق درباره به عقب راندن غیرقانونی مهاجران در کرواسیا و یونان شد

به گفته مقام‌های کرواسیا، سه پولیس متهم شده در این قضیه در ساعات رسمی کاری و برخلاف مقررات داخلی به خشونت علیه مهاجران اقدام کرده‌اند و «به شهرت و اعتبار پولیس کرواسیا آسیب زده‌اند.»

گفته شده که تحقیقات داخلی علیه متهمان فقط مربوط به آنان می شود در حالی که رسانه‌های بین المللی می‌گویند که خشونت‌ها علیه مهاجران با تائید مسئولان بلندپایه و وزارت داخله کرواسیا انجام می‌شود.

شماری از سازمان‌های غیردولتی خواهان یک تحقیق عمومی در میان کارمندان پولیس و استعفای وزیر داخله شده‌اند.

اتهام خشونت علیه مهاجران از سوی پولیس کرواسیا از چندین سال به این سو در رسانه‌های بین المللی مطرح شده و از سوی سازمان های حقوق بشری مورد انتقاد جدی قرار گرفته است.

در همین باره: زن مهاجر افغان پولیس کرواسیا را به آزار جنسی متهم کرد: «مرا با چاقو تهدید و بدنم را لمس کرد»


 

در همین زمینه