حصار مرزی با سیم خاردار بین کشورهای پولند و بلاروس/عکس: Viktor Tolochko/Sputnik/dpa/picture alliance
حصار مرزی با سیم خاردار بین کشورهای پولند و بلاروس/عکس: Viktor Tolochko/Sputnik/dpa/picture alliance

نیروهای پولند می‌گویند که دو گروه بزرگ مهاجران تلاش می‌کردند تا با استفاده از زور، از مرز بلاروس با پولند عبور کنند. اما با دخالت سریع گارد مرزی و سربازان ارتش پولند از این اقدام جلوگیری گردید. نیروهای اضافی به منطقه مرزی میان بلاروس و پولند فرستاده شده اند.

دو گروه ۹۰ و ۱۳۰ نفری مهاجران سعی‌ می‌کردند که به صورت غیرقانونی در روزهای اخیر هفته گذشته وارد خاک پولند شوند.

خبرگزاری دولتی پولند «پی ای پی» به نقل از انا میشالسکا، سخنگوی گارد مرزی این کشور گزارش داد، از این اقدام با دخالت سریع گارد مرزی و سربازان اردوی پولند جلوگیری شده است.

به گفته خانم میشالسکا، گارد مرزی پولند در جریان اخیر هفته بیش از ۲ هزار تلاش برای عبور غیرقانونی در مرز این کشور با بلاروس را ثبت کرده است.

تنها در روز شنبه بیش از ۷۰۰ مورد تلاش برای عبور غیرقانونی ثبت شد که تا به حال بی سابقه بوده است. به خاطر این وضعیت قرار است سربازان بیشتری برای حمایت از گارد مرزی به منطقه مرزی فرستاده شوند. سخنگوی گارد مرزی پولند گفت: «ما با وزارت دفاع در تماس هستیم» و در حال حاضر ۲۵۰۰ سرباز در مرز مستقر هستند.

حکومت در وارسا الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس را متهم می‌کند که مهاجران را به صورت سازماندهی شده از مناطق بحران زده به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا می آورد.

لوکاشینکو در پایان ماه می اعلام کرد که مینسک دیگر از سفر مهاجران به اتحادیه اروپا جلوگیری نمی‌کند. او در واکنش به تشدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه کشورش این خبر را اعلام کرد.

پولند با تشدید محافظت مرزی و احداث حصار مرزی که صدها کیلومتر امتداد دارد، واکنش نشان داد. در هفته های گذشته چند تن در منطقه مرزی بین پولند و بلاروس جان باختند.

سازمان های امدادگر وارسا را متهم می‌کنند که مهاجران را با استفاده از روش به عقب راندن اجباری «Pushbacks» به بلاروس بازمی‌گرداند. پناهجویان این‌گونه نمی‌توانند در پولند که عضو اتحادیه اروپا است، درخواست پناهندگی ارائه کنند. 

از آن جایی که پولند در منطقه مرزی با بلاروس وضعیت اضطراری اعلام کرده است، تحقیق در باره این ادعاها کار دشواری است.

 

 

در همین زمینه