عکس آرشیف: گروهی از افغان‌ها که در  ۱۹ اگست به اسپانیا انتقال داده شده بودند. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: گروهی از افغان‌ها که در ۱۹ اگست به اسپانیا انتقال داده شده بودند. عکس از پیکچر الیانس

یک پرواز تازه از پاکستان ۱۶۰ پناهجوی افغان را به اسپانیا انتقال داد. افراد تخلیه شده همکاران محلی نیروهای اسپانیایی در افغانستان و خانواده‌های شان هستند.

وزارت دفاع اسپانیا روز سه شنبه ۱۲ اکتوبر اعلام کرد که ۱۶۰ افغان همکار محلی اسپانیا سه شنبه شب در فرودگاهی در نزدیکی مادرید از هواپیما پیاده شدند.


اسپانیا روز دوشنبه نیز ۸۴ همکار محلی افغان و خانواده‌های شان را از اسلام آباد به مادرید انتقال داده بود.

عملیات انتقال این افغان‌ها از مدت‌ها پیش توسط دولت اسپانیا برنامه ریزی شده بود. خوزه مانوئل البرس، وزیر امور خارجه اسپانیا، در اوایل ماه سپتمبر به پاکستان و قطر سفر کرده بود تا طرح این عملیات را با مقام‌های هردو کشور آماده کند.

بعد از به قدرت رسیدن طالبان در ۱۵ اگست، اسپانیا مانند سایر کشورهای غربی یک دهلیز هوایی نظامی برای تخلیه اتباع این کشور و همکاران افغان آن‌ها ایجاد کرده بود. این عملیات در ۳۱ اگست پایان یافت اما تعدادی از همکاران محلی اسپانیا در افغانستان باقی ماندند.

 به گزارش رسانه‌های اسپانیایی، افراد تازه انتقال داده شده بخشی از ۲۵۰ تن از افغان‌های همکار اسپانیا در افغانستان هستند که مادرید تعهد کرده بود آن‌ها را از افغانستان بیرون خواهد آورد.

بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، اسپانیا حدود ۲۲۰۶ تن از جمله ۱۶۷۱ افغان‌ همکار این کشور را از افغانستان تخلیه کرده بود.

ژوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گذشته از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا بین ۱۰ تا ۲۰ هزار پناهجوی جدید افغان را بپذیرند.

در همین زمینه: اتحادیه اروپا پذیرش حدود ۴۲ هزار شهروند افغان را ممکن می‌داند

 

در همین زمینه