شمار زیادی از افغان ها هنوز هم امیدوارند تا افغانستان را ترک کرده بتوانند (عکس آرشیف)
شمار زیادی از افغان ها هنوز هم امیدوارند تا افغانستان را ترک کرده بتوانند (عکس آرشیف)

اتحادیه اروپا در نظر دارد تا با یک بسته مالی به افغان‌ها در وطن شان و کشورهای همسایه کمک کند. در برابر سازمان حقوق بشری «پروازول» خواهان پذیرش شمار بیشتر افغان‌ها در آلمان و فراهم ساختن تسهیلات سفر برای آن‌ها گردیده است.

اتحادیه اروپا یک بسته کمکی به ارزش حدود یک میلیارد یورو برای مردم افغانستان و کشورهای همسایه را معرفی کرده است. اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در اجلاس گروه ۲۰ بر محور مسایل افغانستان تأکید کرد که باید از " فاجعه بشری و فروپاشی اجتماعی-اقتصادی" قبل از شروع زمستان در افغانستان جلوگیری صورت گیرد. به گفته این مقام اتحادیه اروپا این بسته کمکی شامل کمک مالی به کشورهای همسایه افغانستان نیز می باشد که به شدت از سرازیر شدن مهاجران افغان متأثر گردیده اند.

ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا به روز پنجشنبه گذشته در بروکسل گفت که اتحادیه اروپا در «مورد پذیرش پناهجویان افغان مسئولیت اخلاقی» دارد. به گفته او اتحادیه اروپا می تواند در پنج سال آینده حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ پناهجوی افغان را بپذیرد؛ با آنهم کشورهای عضو این اتحادیه خود تصمیم‌گیرنده اند.

تعداد بیش از حد پناهجویان

فیلیپو گراندی، کمیسار امور پناهندگان سازمان ملل متحد خواستار پذیرش ۴۲ هزار و ۵۰۰ پناهجوی افغان توسط اتحادیه اروپا گردیده است. براساس برداشت این مقام سازمان ملل در پنج سال آینده حدود ۸۵ هزار افغان باید از کشورهای همسایه به کشورهای دیگر اسکان داده شوند. به گفته او نیمی از این تعداد را باید اتحادیه اروپا بپذیرد. این ارزیابی گراندی فقط در مورد افغان هایی است که قبلاً موفق به ترک کشور خود شده اند.

براساس تخمین دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا» وضعیت مهاجران داخلی در افغانستان به شدت وخیم می باشد. این سازمان به این باور است که تقریبا ۵۶۰ هزار تن از آغاز سال روان میلادی به بعد در داخل افغانستان بیجا شده اند. همچنان پاندمی کرونا و خشکسالی های طولانی مدت نیز بحران را تشدید بخشیده اند. براساس گمانه زنی های کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در بدترین حالت این احتمال وجود دارد که نیم میلیون نفر دیگر به ترک کشور اقدام کنند.

مرز تورخم (۱۵ آگست ۲۰۲۱)
مرز تورخم (۱۵ آگست ۲۰۲۱)

«در مرزها مورد شلیک قرار می گیرند»

گونتر بورکهارت، مدیر عامل سازمان حقوق بشری پروازول، در مصاحبه با دویچه گفت: «کاملاً غیرواقعی است که صدها هزار نفر بتوانند افغانستان را ترک کنند. مرزهای کشورهای همسایه مسدود اند و هیچ امکان عبور و مرور از این مرزها وجود ندارد. با بیان واضح تر این که در مرزها افراد مورد شلیک نیز قرار می گیرند.»

افزون بر این، پاکستان و ایران قبلاً اعلام کرده اند که پناهجویان بدون مدارک را مجبور به بازگشت به افغانستان خواهند کرد. بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در حال حاضر ۷۸۰ هزار مهاجر در ایران و حدود ۱،۴۵ میلیون مهاجر افغان در پاکستان ثبت اند. در مجموع تخمین زده می شود که سه میلیون افغان بدون مدرک در کشورهای همسایه افغانستان حضور دارند.

«با مشارکت پاکستان»

گونتر بورکهارت تأکید کرد: «مذاکرات با طالبان باید مرتبط و مشروط به این باشد که برای افرادی که ویزای کشورهای خارج را دارند، اجازه خروج از افغانستان داده شود. این شرطی است که الزاماً باید عملی گردد.» به گفته بورکهارت همچنان افراد مواجه با خطر نیز باید از افغانستان نجات داده شوند.

او به حکومت آلمان فدرال پیشنهاد می کند که برای افراد مواجه با خطر و نیازمند حفاظت، برگه پذیرش را طور مثال از طریق واتس اپ ارسال دارد و با پاکستان به این توافق برسد که چنین افراد مجوز سفر به پاکستان را دریافت نمایند. او می افزاید: «پاکستان رسماً یکی از شرکای ایالات متحده می باشد. بنابراین، باید این امکان سفر چنین افرادی از طریق پاکستان فراهم گردد.»

 

در همین زمینه