عکس تزئینی: صفی از کامیون‌ها در نزدیکی ورودی تونل زیردریایی مانش میان فرانسه و انگلستان. عکس از رویترز
عکس تزئینی: صفی از کامیون‌ها در نزدیکی ورودی تونل زیردریایی مانش میان فرانسه و انگلستان. عکس از رویترز

دادگاه شهر لیل در شمال فرانسه یک شبکه بین المللی قاچاق مهاجران را به جرم انتقال مهاجران به انگلستان به دوره‌های مختلف زندان محکوم کرد. این شبکه از طریق فعالیت‌های خود میلیون‌ها یورو سود برده است.

به گزارش تلویزیون محلی فرانسه، ۲۱ تن از اعضای یک شبکه بین المللی قاچاق مهاجران روز چهارشنبه ۱۳ اکتوبر به دوره‌های مختلف زندان محکوم شدند.

به گفته دادگاه این شبکه از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ در قاچاق ۳۲۷ مهاجر به انگلستان نقش داشته است. بخشی از این شبکه شامل اتباع افغان، ایرانی و عراقی در انگلستان و گروهی دیگر شامل اتباع رومانیایی در فرانسه فعالیت داشتند.

در جریان تحقیقات گسترده علیه شبکه، در ماه اگست ۲۰۱۸، راننده یک کامیون که سه مهاجر کرد را مخفیانه انتقال می داد در بندر کاله توسط پولیس دستگیر شد.

دادگاه لیل روز چهارشنبه، حجت. ن. یک تن از رهبران شبکه در بریتانیا را به ۷ سال زندان و ۱۰۰ هزار یورو جریمه محکوم کرد. این فرد جمع‌آوری پول قاچاق شبکه و سازماندهی آن را به دوش داشت.

در همین مورد: کانال مانش: فرانسه و بریتانیا همکاری‌ها علیه مهاجرت غیرقانونی را تقویت می‌کنند

دادگاه همچنین ۲۰ تن از اعضای شبکه را به مجازات زندان تعلیقی یا تا ۷ سال زندان قطعی محکوم و حکم ممنوعیت اقامت در خاک فرانسه را برای ۱۷ تن از آن‌ها صادر کرد.

قرار است یک تن دیگر از رهبران شبکه، سیلویو سیپریان ب. در ماه نومبر محاکمه گردد.

در جریان دادگاه پولیس گفت که قاچاقبران «مهاجران را که گاهی بیشتر از ۱۰ تن می بودند چندین ساعت یا حتی چندین روز در یک کانتینر انبار می کردند» و سپس آن‌ها را در کشتی به بریتانیا انتقال می‌دادند.

قاچاقبران از هر مهاجر بزرگسال بین ۱۱ تا ۱۴ هزار یورو و مبلغی نسبتا کمتر برای مهاجران زیرسن مطالبه می‌کردند. به گفته ماموران تحقیق این مبلغ با در نظرداشت توان مالی مهاجران، یک اخاذی بزرگ محسوب می‌شود.

به گفته کارنیس دیالو، دادستان لیل، شبکه از ناحیه قاچاق مهاجران بیشتر از ۴ ملیوین یورو درآمد داشته است. او گفت: «این رقم گیچ کننده است اما پشت آن این واقعیت‌ انسانی قرار دارد که تعدادی از افراد در شرایط واقعاً رقت بار و خطرناک انتقال داده می‌شدند.»

در همین باره: فرانسه: دو تن به اتهام کمک به قاچاق مهاجران به زندان محکوم شدند

 

در همین زمینه