قریه اوسنارز گورنی در شمال غرب پولند، ماموران پولیس پولند در  مرز این کشور با بلاروس ایستاده اند/عکس: ARCHIVE/EPA/ARTUR RESZKO POLAND OUT
قریه اوسنارز گورنی در شمال غرب پولند، ماموران پولیس پولند در مرز این کشور با بلاروس ایستاده اند/عکس: ARCHIVE/EPA/ARTUR RESZKO POLAND OUT

در مرز پولند با بلاروس جسد یک مهاجر دیگر پیدا شده است. به این ترتیب شمار مهاجرانی که در مرز بین بلاروس و پولند جان باختند، مجموعا به هفت تن رسید.

پولیس پولند روز پنجشنبه (۱۴ اکتوبر۲۰۲۱) در شبکه اجتماعی تویتر نوشت، جسد این مرد روز چهارشنبه در یک مزرعه پیدا شد که در نزدیکی قریه کلیمووکا قرار دارد. بر بنیاد اطلاعات یک سخنگوی پولیس، این فرد یک مهاجر ۲۴ ساله سوریایی بوده است.

سخنگوی پولیس پولند به روزنامه «گازیتا ویبورچا» گفت، پولیس فکر می کند که مهاجر سوریایی قبلا در بلاروس اقامت داشته است. چون او ویزای بلاروس را با خود داشته که در اواسط سپتمبر صادر شده بود.

براساس اطلاعات رسمی، در مجموع هفت تن در مرز بین بلاروس و پولند که عضو اتحادیه اروپا است، جان باختند. شرایط مرگ آن ها مبهم است و اطلاعات زیادی دراین باره در دسترس نیست.

از ماه آگست هزاران مهاجر که اغلب از خاورمیانه هستند سعی کردند از طریق مرز بلاروس وارد پولند شوند. اتحادیه اروپا فکر می کند که الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس مهاجران را به تلافی تشدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه کشورش به صورت سازمان دهی شده به مرزهای کشورهای عضو در شرق این اتحادیه انتقال می دهد.

در کنار پولند، کشورهای لیتوانیا و لتونی نیز با افزایش مهاجرانی روبرو هستند که سعی می کنند از طریق مرز مشترک با بلاروس وارد آن جا شوند.

وارسا در هفته های گذشته، هزاران سرباز در مرز مستقر کرده است، یک حصار با سیم خاردار ایجاد کرده و وضعیت اضطراری اعلام کرده است. براین اساس دسترسی خبرنگاران و سازمان های امدادگر به سراسر منطقه مرزی که ۴۰۰ کیلومتر امتداد دارد، ممنوع است.

پولند در این میان قصد احداث یک مانع مرزی مستحکم دارد که هزینه آن ۳۵۳ میلیون یورو برآورد شده است. 

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان فدرال شرکت های هواپیمایی را نیز مسئول سرنوشت این مهاجران دانست. او به روزنامه آلمانی «بیلد» (شماره روز جمعه) گفت: «هر روز صدها فرد ناامید به میدان هوایی مینسک می رسند.» او گفت، لوکاشینکو با وعده های دروغین آن ها را به بلاروس می کشاند تا آن ها را به یک سفر خطرناک و غیرقانونی به اتحادیه اروپا بفرستد.

وزیر خارجه آلمان گفت: «خطوط هوایی که این انسان ها را انتقال می دهند، خود را به همدستان قدرتمداران در مینسک تبدیل می کنند.» او در این مصاحبه گفت، شرکت ها باید از خود بپرسند که آیا «می خواهند بخشی از یک حلقه بین المللی قاچاقبران بی وجدان تحت ریاست لوکاشینکو باشند.» 

 

در همین زمینه