شرکت هوایی پاکستان، پی آی ای، روز پنجشنبه خبر داد که پروازهایش از کابل را به حال تعلیق درآورده است. عکس از شبکه‌های اجتماعی
شرکت هوایی پاکستان، پی آی ای، روز پنجشنبه خبر داد که پروازهایش از کابل را به حال تعلیق درآورده است. عکس از شبکه‌های اجتماعی

شرکت هوایی پاکستان، پی آی ای، روز پنجشنبه خبر داد که پروازهایش از کابل به حال تعلیق درآورده است. این تصمیم شرکت هوایی پاکستان بعد از آن اعلام شد که اداره هوانوردی افغانستان از این شرکت خواست تکت کابل-اسلام آباد را مطابق قیمت رایج قبلی کاهش دهد.

در روزهای اخیر شکایات متعددی نسبت به گران بودن بیش از حد قیمت پروازهای شرکت هواپیمایی پاکستان از کابل به اسلام آباد منتشر شده بود.

به گفته بسیاری از مسافران، قیمت تکت کابل-اسلام آباد که قبل از به قدرت رسیدن طالبان بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دالر بود، در هفته‌های اخیر ابتدا به ۱۲۰۰ و سپس به ۲۴۰۰ دالر افزایش یافته بود.

صبح روز پنجشنبه اداره هوانوردی افغانستان که از سوی طالبان کنترول می‌شود اعلام کرد که شرکت پی آی ای و شرکت خصوصی کام ایر باید قیمت تکت یاد شده را مطابق نرخ رایج قبل از ۱۵ اگست عیار کنند در غیر آن فعالیت‌های شان متوقف خواهد شد.

ساعاتی بعدتر شرکت پی آی ای از تعلیق پروازهایش میان کابل و اسلام آباد خبر داد و مقام‌های طالبان را به دخالت در تعیین قیمت‌ها و «رفتار غیرحرفوی» با کارمندان این شرکت متهم کرد.

عبدالله حفیظ خان، سخنگوی پی آی ای گفت: «در موارد بسیاری پروازهای ما به دلیل دخالت‌های غیرحرفوی مسئولان هوانوردی کابل با تاخیر‌ روبرو شده بود.»

یک منبع دیگر این شرکت گفت که در یک مورد یک تن از کارمندان پی آی ای مورد «بدرفتاری جسمی» قرار گرفته بود.

سخنگوی پی آی در واکنش به انتقادها از قیمت گزاف تکت کابل-اسلام آباد گفت که این پروازها به دلیل قیمت بالای بیمه «از نظر مالی خیلی سودآور نبوده» و تنها به «دلایل بشردوستانه» انجام می شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که مشتریان عمده شرکت پی آی ای، کارمندان سازمان‌های غیر دولتی و بشردوستانه بین المللی بودند که در مواردی به برخی افغان‌ها کمک می کردند در این پروازها از سلطه طالبان فرار کنند.

در همین مورد: ۱۶۰ پناهجوی دیگر افغان از پاکستان به اسپانیا رسیدند

برای مسافران معمولی افغان قیمت این پروازها بیش از حد گران و به دست آوردن آن نیز خیلی طولانی و حتی ناممکن بود.

شمار زیادی از افغان‌ها تلاش دارند برای فرار از رژیم طالبان به پاکستان و ایران بروند اما مقام‌های مرزی پاکستانی به اکثر این افراد حتی با ویزای رسمی، اجازه ورود نمی‌دهند.

در همین باره: پاکستان: افغان‌ها می‌توانند بدون گیت پاس از مرز بگذرند

 

در همین زمینه