گروهی از افغان‌ها که در ماه اگست به بریتانیا رسیدند. عکس از رویترز
گروهی از افغان‌ها که در ماه اگست به بریتانیا رسیدند. عکس از رویترز

حدود چهل تن از مترجمان نیروهای بریتانیا در افغانستان و افراد دیگر که از رژیم طالبان فرار کرده‌اند روز جمعه وارد بریتانیا شدند. بریتانیا تعهد کرده است که در سال اول یک برنامه اسکان مجدد حدود ۵۰۰۰ تن از افغان‌های تحت تهدید طالبان را در این کشور بپذیرد.

روزنامه گاردین گزارش داد که قرار بود یک پرواز متشکل از ۳۰ تا ۴۰ مترجم افغان نیروهای بریتانیایی و افراد دیگر روز جمعه ۱۵ اکتوبر وارد بریتانیا شوند.

بر اساس گزارش این افراد از راه زمینی از افغانستان فرار کرده و از طریق یک کشور سوم به مقصد بریتانیا انتقال یافته‌اند.

گاردین نوشته است که احتمال دارد پروازهای نظامی برای تخلیه افغان‌هایی که شرایط پذیرش در بریتانیا را دارند طی هفته‌های آینده ادامه یابد.

برنامه این پروازها به طور رسمی اعلام نشده اما منابعی در وزارت دفاع بریتانیا تائید کرده‌اند که اقدامات جدید برای تخلیه آغاز شده‌اند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا ماه گذشته اعلام کرده بود که ۳۱۱ مترجم و همکار محلی نیروهای این کشور و خانواده‌های شان که واجد شرایط رفتن به بریتانیا هستند هنوز هم در افغانستان باقی ماده‌اند.

گاردین نوشته است که بر اساس آمارهای دیگر حدود ۶ تا ۸۰۰ درخواست پذیرش دیگر نیز بدون پاسخ مانده است.

تا هنوز روشن نیست که چه تعداد از این افراد توانسته‌اند به کشورهای همسایه افغانستان مانند پاکستان و ازبکستان فرار کنند و خود را به یک محل تخلیه در یک کشور سوم برسانند.

مقام‌های بریتانیایی در چندین مورد از جمله در ماه جاری روی طالبان فشار آوردند تا اجازه بدهند افرادی که خواهان ترک کشور هستند در امنیت کامل بیرون بروند.

 بریتانیا گفته است که در سال‌های آینده حدود ۲۰ هزار افغان را به عنوان پناهنده خواهد پذیرفت. در سال اول حدود پنج هزار مهاجر شامل این برنامه خواهند شد.

در همین زمینه: اعضای تیم فوتبال دختران افغان در بریتانیا پناهندگی دریافت می‌کنند

 

در همین زمینه