عکس از آرشیف/ یک خانم عراقی با کودکانش که مرز میان بلاروس و پولند را عبور کرده است
Photo: Reuters
عکس از آرشیف/ یک خانم عراقی با کودکانش که مرز میان بلاروس و پولند را عبور کرده است Photo: Reuters

شمار خارجی هایی که از هفته‌ها به این سو از طریق بلاروس و پولند به شرق آلمان می‌روند، افزایش می یابد. این شمار فزاینده مهاجران و پناهجویان باعث نگرانی زیاد حکومت آلمان فدرال شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان فدرال به روز جمعه در برلین گفت که نشانه های وجود دارند که قاچاق انسان ها از طریق بلاروس به پولند، لیتوانیا و لاتویا «فعالانه توسط رژیم در مینسک هدایت می‌شود.»

او افزود که حکومت آلمان فدرال در این ارتباط با تماس نزدیک برای تبادله معلومات با نهاد ها و دولت های عضو اتحادیه اروپا قرار دارد تا باعث تغییر عمل کرد های رژیم بلاروس گردند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان فدرال توضیح داد که حکومت آلمان فدرال پیشنهاد کرده است که افزون بر تحریم های وضع شده در ماه جون، «که رژیم در مینسک را به صورت حساس هدف قرار می‌دهند»، تحریم های دیگری وضع شوند «تا به صورت هدفمند علیه قاچاق انسان ها و ابزار سازی سیاسی مهاجران و پناهجویان» برخورد گردد.

او افزود که همزمان بر دولت های مبدأ مهاجران و پناهجویان و نیز بر کشور های ترانزیتی فشار وارد می‌شود که مهاجران و پناهجویان از آنجا با هواپیما به بلاروس می آیند و نیز علیه شایعه های برخورد می‌شود که برمبنای آنها، گویا از بلاروس سفر های بی مشکل به اتحادیه اروپا ممکن می‌گردد.

لیتوانیا برای پذیرایی از مهاجران در مرزهای خود با بلاروس کمپ ایجاد کرده است. عکس از رویترز، جولای ۲۰۲۱.
لیتوانیا برای پذیرایی از مهاجران در مرزهای خود با بلاروس کمپ ایجاد کرده است. عکس از رویترز، جولای ۲۰۲۱.

الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس در ماه می به واکنش به تشدید تحریم های اتحادیه اروپا اعلام کرد که دیگر از ادامه سفر مهاجران به پولند و کشور های بالقان جلوگیری نمی‌کند. بعد از آن کشور های پولند، لیتوانیا و لاتویا کنترول مرز های شان را تشدید کردند.

براساس گزارش پولیس آلمان فدرال، از ماه اگست به این سو، از راه جدید مهاجرت از طریق بلاروس و پولند، بیش از ۴۳۰۰ نفر بدون اجازه وارد آلمان شده اند. آن ها عمدتاً شهروندان سوریه، یمن و ایران هستند. آن ها قبل از همه در ایالات براندنبورگ، زاکسن و مکلنبورگ-فورپومرن رسیده اند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال در آغاز هفته به حکومت ایالت براندنبورگ اطمینان داد که ظرفیت های پولیس فدرال و اداره فدرال برای مهاجرت و پناهندگی را در محل افزایش می‌دهد تا روند راجستر و شناسایی هویت مهاجران تازه وارد تسریع شود. زیهوفر توضیح داد که به این وسیله باید زمینه انتقال سریعتر متقاضیان پناهندگی از اقامتگاه های اولیه به دیگر ایالت های آلمان فراهم گردد.

استیف التر ، سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال تأکید کرد که وضعیت در ایالت براندنبورگ «کاملاً تحت کنترول» می‌باشد.

(dpa) / hm, si

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله دری)

 

در همین زمینه