(عکس: ارشیف)، پولیس فدرال در باد بنت هایم/ picture-alliance/dpa
(عکس: ارشیف)، پولیس فدرال در باد بنت هایم/ picture-alliance/dpa

اتحادیه پولیس فدرال آلمان می‌خواهد که مرز آلمان با پولند به گونه موقت کنترول شود. او گفت، به خاطر اینکه شمار زیاد مهاجران از این مسیر وارد آلمان می‌شوند، ممکن است که صحت کارمندان پولیس فدرال به خطر بیفتد.

روزنامه آلمانی «بیلد» گزارش داده است که هاینس تگرت، رئیس اتحادیه پولیس فدرال آلمان در یک نامه به هورست زیهوفر، وزیر داخله این کشور به موارد بسیار زیاد ورود غیر مجاز مهاجران به آلمان از طریق مسیر پولند و به خطر افتادن صحت کارمندان پولیس فدرال اشاره کرده است.

روزنامه "بیلد" به نقل از این نامه می‌نویسد: «از چند ماه به این طرف، میزان بازداشت (مهاجران) به شدت افزایش یافته است.» فقط با اجرای کنترول موقت مرزی است که حکومت آلمان فدرال می‌تواند از «فروپاشی» سیستم در مرزها مانند آن چه که در سال ۲۰۱۵ رخ داد، جلوگیری کند. 

تگرت در ادامه نوشته است: «از آن جایی که بیماری (سارس کو۲) به خصوص در کشورهای مبدا مهاجران (عراق، سوریه، یمن، ایران، افغانستان و ...) کماکان بسیار شایع است و بسیار به ندرت به صورت رسمی ثبت می‌شود، همکاران ما در معرض خطر شدید صحی هستند.»

بدیهی است که رهنمودهای بهداشتی معمول در آلمان و اروپا در «روند قاچاق مهاجران» رعایت نمی‌شود.

حکومت های لیتونی، لیتوانیا و پولند، الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس را متهم کردند که مهاجران را به صورت سازمان دهی شده از مناطق بحرانی به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا انتقال می‌دهد. 

لوکاشینکو در اواخر ماه می در واکنش به تشدید تحریم های غرب علیه کشورش اعلام کرده بود که مینسک دیگر جلو ادامه سفر مهاجران را به اتحادیه اروپا نمی‌گیرد.

از آن زمان گزارش ها راجع به موارد عبور غیرقانونی از مرز بلاروس با کشورهای لیتونی، لیتوانیا و پولند که عضو اتحادیه اروپا هستند، افزایش یافته است. وضعیت در مرز آلمان با پولند نیز به همین منوال است.

 

در همین زمینه