عکس از آرشیف/ روند تخلیه افغان ها توسط کشور های غربی
عکس از آرشیف/ روند تخلیه افغان ها توسط کشور های غربی

بعد از پایان عملیات تخلیه نظامی از میدان هوایی کابل در پایان ماه اگست، تا کنون بیش از ۱۳۰۰ تن به کمک حکومت آلمان از افغانستان به این کشور منتقل شده اند.

روزنامه‌های گروه رسانه «فونکه» روز دوشنبه به نقل از وزارت خارجه آلمان گزارش داده اند که این افراد توانسته اند هم از راه زمینی و هم از طریق هوایی از افغانستان خارج شوند. ۷۰۰ تن از این افراد در سه پرواز چارتر به آلمان منتقل شده اند.

براساس این گزارش، سفارت‌های آلمان در کشورهای همسایه افغانستان تاکنون جمعاً حدود ۱۰۷۰ ویزا را برای همکاران محلی پیشین نهادهای آلمانی و دیگر افغان‌های نیازمند حفاظت صادر کرده‌اند.

مقامات می‌گویند که بعد از پایان ماموریت تخلیه نظامی، حکومت آلمان فدرال بازهم تلاش می‌کند که همکاران محلی پیشین نهادهای آلمانی و همچنین افغان‌هایی که در معرض خطر قرار دارند، به آلمان بیاورد.

تا جایی که تا کنون مشخص شده است، مجموع کسانی که در لیست افراد نیازمند حفاظت درج گردیده اند ۲۶۰۰ تن است که با اعضای اصلی خانواده‌های شان ۶۶۰۰ نفر می‌شوند. وزارت خارجه آلمان گفته است که افزودن افراد بیشتر در این لیست دیگر ممکن نیست.

براساس این اظهارات، یک لیست دیگر از شهروندان آلمانی وجود دارد که شامل ۴۳۰ نفر به شمول اعضای اصلی خانواده‌های شان می‌باشد.

وزارت خارجه آلمان افزوده است که حکومت «با بازیگران متعدد در منطقه» همکاری می‌کند تا راه‌های بیشتر سفر را برای این افراد پیدا کند.

حکومت آلمان فدرال این افراد را در جریان سفرشان مثلاً در مورد اقامت و مراقبت در کشورهای همسایه افغانستان و همچنین پرداخت قیمت تکت هواپیما به آلمان حمایت می‌کند.

hm/af (KNA)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله دری)

 

در همین زمینه