مهاجران کمپ نیا کاوالا در حال اعتراض در برابر مسئولان کمپ، ۱۳ اکتوبر ۲۰۲۱. حق عکس محفوظ است
مهاجران کمپ نیا کاوالا در حال اعتراض در برابر مسئولان کمپ، ۱۳ اکتوبر ۲۰۲۱. حق عکس محفوظ است

هفته گذشته صدها تن از مهاجران کمپ نیا کاوالا علیه تصمیم حکومت یونان راهپیمایی کردند. بر اساس این تصمیم تعدادی از مهاجران از توزیع غذا محروم شده‌اند. شاهدان عینی به مهاجر نیوز گفتند که نیمی از ۱۲۰۰ مهاجر کمپ نیا کاوالا به غذا دسترسی ندارند.

ادوزا، مهاجر کانگویی در تماس تیلفونی با مهاجر نیوز گفت: «زندگی اینجا سخت است. کسی به ما کمک پولی نمی کند. به من حتی غذا هم نمی‌دهند.» این مهاجر از چندین ماه در کمپ نیا کاوالا، در شمال یونان، زندگی می‌کند. او گفت که از آغاز ماه اکتوبر به او غذا نمی‌دهند.

صدها مهاجر دیگر نیز مانند ادوزا از غذا محروم هستند. ماری، یک مهاجر دیگر کانگویی که یک کودک ۷ ماهه دارد می‌گوید: «به من گفتند که دوسیه‌ات رد شده و دیگر به من غذا نمی‌دهند.» او گفت: «من گریه کردم و گفتم اشتباه می کنید زیرا تا هنوز جواب دوسیه ام نیامده. نمیدانم سرنوشت طفلم چه خواهد شد.»

در ویدیوهایی که به دست مهاجر نیوز رسیده زنان مهاجر  پارچه‌هایی را در دست دارند که در آن نوشته شده: «کودکان شما بدون غذا به مکتب می‌روند‌؟». عکس از ویدیوی ارسالی به مهاجر نیوز
در ویدیوهایی که به دست مهاجر نیوز رسیده زنان مهاجر پارچه‌هایی را در دست دارند که در آن نوشته شده: «کودکان شما بدون غذا به مکتب می‌روند‌؟». عکس از ویدیوی ارسالی به مهاجر نیوز


روز ۱۳ اکتوبر، مهاجران کمپ نیا کاوالا علیه تصمیم مقام‌های یونانی راهپیمایی کردند. ادوزا گفت: «مسئولان کمپ ساعت ۸ و نیم صبح به کمپ آمدند. ما به ‌آن‌ها اجازه ندادیم به دفاتر خود بروند. می‌خواستیم به آن‌ها نشان بدهیم که از این وضعیت خسته شده‌ایم. به آن‌ها گفتیم که شکایات ما را به وزارت امور مهاجرت برسانند.»

«کودکان شما بدون غذا به مکتب می‌روند‌؟»

اعتراض کنندگان در جریان راهپیمایی خواهان توزیع غذا به همه مهاجران شدند. در ویدیوهایی که به دست مهاجر نیوز رسیده زنان مهاجر پارچه‌هایی را در دست دارند که در آن نوشته شده: «کودکان شما بدون غذا به مکتب می‌روند‌؟» یا «غذای ما را نگیرید!»

از اول اکتوبر، حکومت یونان تصمیم گرفته است که به پناهجویانی که در کمپ‌ها کمک پولی دریافت نمی کنند غذا توزیع کند.

باید گفت که از سال ۲۰۱۷ کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (HCR) مسئولیت پرداخت کمک پولی ماهانه به ۲۰۰ هزار پناهجو در یونان را به عهده داشت. بر اساس یک تصمیم حکومت یونان، از ماه اکتوبر ۲۰۲۱، آتن توزیع این کمک ماهانه را به عهده گرفته اما روند اداری توزیع کمک‌ها با مشکلات زیادی روبرو شده است.

شماری از مهاجران مانند ادوزا، از عدم پرداخت پول ماهانه و توزیع غذا فقط به تعدادی از مهاجران شکایت دارند: «با پول ماهانه مهاجران آزاد بودند که خود شان برای خود و خانواده شان خرید کنند و غذا بپزند.» بر اساس تصمیم حکومت، پناهندگانی که قبول شده‌اند و آنانی که درخواست شان رد شده حق دسترسی به غذا را ندارند.

همه مهاجران کمپ نیوکاوالا به توزیع غذا در کمپ دسترسی ندارند. حق عکس محفوظ است
همه مهاجران کمپ نیوکاوالا به توزیع غذا در کمپ دسترسی ندارند. حق عکس محفوظ است


ماری می‌گوید: «من از آخر تابستان پول ماهانه دریافت نکرده‌ام و نمی‌توانم غذا بخرم. مسئولان به مهاجران کارت توزیع کرده‌اند تا بتوانند با آن غذا بگیرند. اما تعداد آن‌هایی که کارت دارند خیلی کمتر از کسانی است که کارت ندارند.»

کمیساریای سازمان ملل برای پناهندگان در در پاسخ به مهاجر نیوز وضعیت را «نگران کننده» خواند و گفت: «همه مهاجران باید برای دسترسی به نیازهای روزانه خود، از جمله مواد غذایی، مورد حمایت قرار بگیرند. ما از تلاش‌ها برای حل این مساله حمایت می‌کنیم.»

کارت توزیع غذا در کمپ نیا کاوالا. حق عکس محفوظ است
کارت توزیع غذا در کمپ نیا کاوالا. حق عکس محفوظ است


ادوزا می‌گوید که به سازمان‌ها و سازمان بین المللی مهاجرت که به مهاجران غذا توزیع می‌کردند گفته شده توزیع غذا را متوقف کنند: «نتیجه اش این که ما غذا برای خوردن نداریم. من زنی را دیدم که التماس کرد دو بوتل آب برای کودکانش به او بدهند. اما به او گفتند نه زیرا دوسیه پناهندگیش رد شده است. این واقعاً یک فاجعه است.»

سازمان بین المللی مهاجرت نیز در تماس با مهاجر نیوز گفت که «آماده است با تیم‌هایی که در کمپ حضور دارند کمک کند.» به گفته این سازمان دسترسی همه به نیازهای اساسی خیلی اهمیت دارد.

بیش از ۱۲۰۰ مهاجر در کمپ نیا کاوالا زندگی می‌کنند که بیشتر شان افغان‌ها، سوری‌ها، کانگویی‌ها و کامرونی‌ها هستند. یونان ۲۸ کمپ باز دارد که مانند نیا کاوالا از پناهجویان پذیرایی می‌کنند. 

در همین باره: یونان: نیا کاوالا یا «زندانی در فضای باز» برای مهاجران

 

در همین زمینه