حدود ۲۶۰۰ مهاجر که از طریق بلاروس به آلمان رسیده اند، در ایالت براندنبورگ اسکان داده شده اند./عکس: Patrick Pleul/dpa/picture-alliance
حدود ۲۶۰۰ مهاجر که از طریق بلاروس به آلمان رسیده اند، در ایالت براندنبورگ اسکان داده شده اند./عکس: Patrick Pleul/dpa/picture-alliance

از نظر اشتوبگن، وزیر داخله ایالت براندنبورگ آلمان، تشدید کنترول در مرز آلمان با پولند واکنش مناسبی به سرازیری پناهجویان از بلاروس به اتحادیه اروپا نیست. اما تروم، هم حزبی او دراین زمینه نظر متفاوتی دارد.

میشائل اشتوبگن، وزیر داخله ایالت براندنبورگ آلمان (از حزب دموکرات مسیحی آلمان «سی دی یو») نسبت به ایده تشدید کنترول در مرز آلمان با پولند نظر انتقادی دارد.

اشتوبگن روز سه شنبه به رادیوی «دویچلند فونک» گفت، در حال حاضر روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن از طریق بلاروس و با عبور از پولند به براندنبورگ آلمان می رسند. اما با کنترول های شدیدتر و یا حتی مسدود کردن موقت مرز، فقط با علایم این وضعیت مبارزه می شود.

در این میان الکساندر تروم، سیاستمدار امور داخلی از حزب «سی دی یو» به روزنامه آلمانی «اگسبورگر الگماینه سایتونگ» (شماره روز سه شنبه) گفت: «بدون کنترول مرزی هیچ فشاری به پولند وارد نمی شود» و این که اتحادیه فدرال پولیس آلمان در این زمینه وارد عمل شده، کار درستی است.

این نماینده پارلمان آلمان فدرال (بوندستاگ) در ادامه گفت، به زمین نشستن شرکت های هواپیمایی که پناهجویان را از بلاروس به اروپا می آورند، باید در سراسر اتحادیه اروپا ممنوع شود.

اشتوبگن، وزیر داخله براندنبورگ گفت، پولیس فدرال آلمان به این خاطر صدها مامور بیشتر را به مرز فرستاده است. به گفته او امکان تقویت روند تعقیب پنهانی وجود دارد تا بشود قاچاقبران را اینگونه بازداشت کرد.

وزیر داخله براندنبورگ در ادامه بر اهمیت مذاکره با بلاروس و روسیه تاکید کرد و گفت، شرکت های هواپیمایی که در قاچاق انسان سهم دارند، باید پاسخگوی اعمال شان باشند.

از چند ماه پیش به این سو، شمار پناهجویانی که به صورت غیرقانونی از طریق مرز بلاروس به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند پولند یا لیتوانیا می روند، افزایش یافته است. 

سیاستمداران اروپا لوکاشینکو را متهم می کنند که مهاجران را از کشورهایی مانند عراق با وعده اقامت در اتحادیه اروپا به بلاروس می آورد و بعد می گذارد که آن ها از طریق مرز به سفرشان ادامه دهند.

سیاستمداران اروپایی فکر می کنند که لوکاشینکو این اقدام را در اعتراض به تشدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه کشورش انجام می دهد.

بر بنیاد اطلاعات وزارت داخله آلمان فدرال، از اواخر ماه آگست تا به حال حدود ۴۵۰۰ تن از طریق بلاروس و با عبور از پولند به صورت غیرقانونی به آلمان آمده اند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال می خواهد روز چهارشنبه (۲۰ اکتوبر) به کابینه گزارش بدهد و پیشنهادهایی برای واکنش به این وضعیت ارائه کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان فدرال روز دوشنبه گذشته پیشنهاد تصویب اقدامات تعزیری علیه آن دسته از شرکت های هواپیمایی را مطرح کرده بود که از منبع مهاجرت از طریق بلاروس به اتحادیه اروپا درآمد دارند. ماس، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را «رئیس یک باند دولتی قاچاقبران» خواند.

راینهارد بوتیکوفر، نماینده حزب سبزها در اتحادیه اروپا نیز خواهان تشدید هدفمندانه تحریم ها شد. او به روزنامه های گروه رسانه ای «فونکه» (روز سه شنبه) گفت، نباید هواپیما در دسترس شرکت هواپیمایی بلاروس «بلاویا» قرار گیرد و این اقدام باید ممنوع شود. بوتیکوفر در ادامه تاکید کرد، بلاویا قاچاق دولتی انسان را که لوکاشینکو عامل آن است، سازمان دهی می کند.


 

در همین زمینه