۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، گروهی از مهاجران در یک مرکز پذیرش پناهجویان در ایالت براندنبورگ/عکس: picture alliance/dpa/Patrick Pleul
۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، گروهی از مهاجران در یک مرکز پذیرش پناهجویان در ایالت براندنبورگ/عکس: picture alliance/dpa/Patrick Pleul

در هفته گذشته صدها مهاجر در منطقه مرزی آلمان با پولند به دست پولیس افتادند. آن ها به صورت غیرقانونی از طریق بلاروس و با عبور از پولند وارد ایالت براندنبورگ آلمان شده اند.

اداره پولیس فدرال آلمان در برلین روز دوشنبه اعلام کرد، از تاریخ ۱۱ تا ۱۷ اکتوبر، ۶۹۹ تن که به صورت غیرقانونی از مرز پولند وارد آلمان شده بودند، توسط پولیس فدرال به کمپ انتقال یافتند. براین اساس شمار آن ها فقط در آخر هفته گذشته به ۲۸۸ تن رسید.

در هفته گذشته شمار پناهجویانی که سعی کردند از طریق این مسیر وارد آلمان شوند به ۸۱۰ تن رسیده بود که به این ترتیب کمی بیشتر از این هفته بوده است. تعداد آن ها در آخر هفته از ۸ تا ۱۰ اکتوبر به ۳۹۲ تن می رسید. به این ترتیب شمار اشخاصی که در مرز آلمان (ایالت براندنبورگ) با پولند به خاطر ورود غیرقانونی از طریق بلاروس به آلمان به دست پولیس افتادند، به اندازه دوره زمانی ماه های جنوری تا سپتمبر بوده است.

ماموران پولیس فدرال آلمان در سال روان تا روز یکشنبه ۳۳۰۲ مورد ورود غیرقانونی از طریق بلاروس و پولند را ثبت کرده اند. موارد ورود غیرقانونی از آغاز سال تا پایان سپتمبر به ۱۵۵۶ مورد می رسید.

به گفته پولیس فدرال آلمان، بیشتر این مهاجران از کشورهای عراق، سوریه، ایران و یمن بودند. در آخر هفته گذشته ماموران پولیس فدرال آلمان در منطقه مرزی این کشور (ایالت زاکسن) با پولند، از جمعه تا روز یکشنبه ۱۳۵ پناهجو را که از طریق بلاروس و پولند وارد شده بودند، به کمپ انتقال دادند.

الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس در اواخر ماه می اعلام کرده بود که کشورش در واکنش به تشدید تحریم های غرب دیگر جلوی ادامه سفر مهاجران را به اتحادیه اروپا نمی گیرد.
 

در همین زمینه