سازمان سیماد از  «توقیف بدون دلیل» پناهجویان در مراکز بازداشت اداری انتقاد می کند. عکس از رویترز
سازمان سیماد از «توقیف بدون دلیل» پناهجویان در مراکز بازداشت اداری انتقاد می کند. عکس از رویترز

چندین هفته بعد از عملیات بزرگ تخلیه وتوقف پروازها از افغانستان، دستگیری پناهجویان افغان در فرانسه، نگهداری آن‌ها در مراکز توقیف اداری و اخراج‌ آنان کماکان ادامه دارد. ژوستین ژرار، مسئول سازمان خیریه سیماد در مراکز توقیف اداری، در گفت‌وگو با مهاجر نیوز، درباره «رفتار ضد ونقیض مسئولان» روشنی می‌اندازد.

مهاجر نیوز: اداره هماهنگی برای حق پناهندگی روز ۸ اکتوبر در نامه‌ای به وزارت داخله فرانسه خواهان «توقف اخراج‌ها به افغانستان» شده است. آیا در مراکز توقیف اداری افغان‌هایی وجود دارند که قرار است اخراج شوند؟

ژوستین ژیرار: بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در ۱۵ اگست، ۳ پناهجوی افغان برایی اخراج به این کشور به مراکز توقیف فرستاده شدند. این پناهجویان دوبلینی نبودند و در وضعیت مختلف قرار داشتند: یا این که درخواست پناهندگی شان رد شده بود و یا هم این که اصلاً درخواست پناهندگی نداده‌بودند. در هر صورت این سه نفر حکم اخراج به افغانستان را دریافت کرده بودند.

این مسأله در چندین قوماندانی پولیس اتفاق افتاد. ما فقط شاهد چیزهایی هستیم که در مراکز توقیفی اتفاق می‌افتند که کارمندان سیماد در آن حضور دارند. دو تن از این پناهجویان افغان حکم ممنوعیت بازگشت به خاک فرانسه را نیز دریافت کرده بودند. بالاخره، هر سه پناهجوی یاد شده با همکاری کارمندان سیماد، و کیلان مدافع و حکم یک قاضی اداری آزاد شدند.

در همین زمینه: کمیسیون مشورتی حقوق بشر فرانسه خواستار کمک فوری و موثر به پناهجویان افغان شد

باید یادآوری کنیم که توقیف اداری یک فرد به معنی آن است که همزمان قوماندانی پولیس باید زمینه اخراج این فرد را فراهم کند. قراردادن پناهجویان افغان در مراکز اداری خیلی نگران کننده است.

مهاجر نیوز: آن هم در حالی که فرانسه به گونه رسمی در ماه جولای اعلام کرد که اخراج افغان‌ها به کشور شان را متوقف کرده ؟

ژوستین ژرار: حق با شماست. از یک سو حکومت می‌گوید که اخراج‌ها به افغانستان را در ماه جولای متوقف کرده و از سوی دیگر پولیس پناهجویان افغان را در توقیف خانه‌ها نگهداری می‌کند. مسئولان پولیس واقعاً قصد دارند که توقیف شدگان را اخراج کنند و هیچوقتی در پاسخ به هشدارهای ما نگفته‌اند که اشتباهی روی داده است. آن‌ها پناهجویان را تا صدور حکم قاضی در توقیف نگهداشتند. به همین دلیل است که میان حرف و عمل مسئولان تناقض وجود دارد. ما معتقد هستیم که مهاجران افغان نباید در مراکز توقیف نگهداری شوند وتحت روند دوبلین قرار بگیرند. مهاجران افغان باید تحت حفاظت قرار بگیرند! متاسفانه امروز می بینیم که اه‌ای برای حفاظت از افغان‌ها وجود ندارد. در هر صورت، سیاست اعمال فشار بر تغییرات جئوپولیتیک در کشورهای مبداء اولویت دارد.

در همین زمینه: فرانسه اخراج پناهجویان رد شده به افغانستان را متوقف کرد

مهاجر نیوز: در مورد افغان‌هایی که دوبلینی هستند و اخراج‌های «غیر مستقیم» وضعیت چگونه است؟ در پایان ماه سپتمبر، چهارافغان از فرانسه به بلغاریا اخراج شدند؛ آیا بعد از آن هم کسانی اخراج شده‌اند؟

حکومت فرانسه هیچوقت به صورت علنی در مورد اخراج‌های غیرمستقیم اظهار نظر نکرده است. بین ۱۷ اگست و نیمه سپتمبر، در چارچوب روند دوبلین ۱۳ افغان در مراکز توقیفی که سیماد حضور دارد جا داده شده‌اند. از نیمه سپتمبر به این سو ۳ پناهجوی دیگر افغان در همین چارچوب توقیف شده‌اند. چند مورد اخراج به آلمان (که پروازهایش به افغانستان را متوقف کرده) وجود دارد و در ماه اگست هم یک پناهجوی دوبلینی به اتریش اخراج شده است، در حالی که اتریش اخراج‌ها به افغانستان را متوقف نکرده است. ما تلاش کردیم با پناهجوی یاد شده تماس خود را حفظ کنیم. آخرین بار به ما گفت که هنوز هم در اتریش است. تازگی‌ها خبری از او نداریم.

در همین زمینه: فرانسه چهار مهاجر افغان را به بلغاریا اخراج کرد؛ وکیلان مدافع از این تصمیم شدیداً انتقاد کرده‌اند

 

در همین زمینه