دیدار انګلا مرکل با رجب طیب ادغان در استانبول (اکتوبر ۲۰۲۱)
دیدار انګلا مرکل با رجب طیب ادغان در استانبول (اکتوبر ۲۰۲۱)

آلمان می‌خواهد ترکیه را در دستیابی به فن آوری سازگار با محیط زیست حمایت کند. مسأله افغانستان موضوع مهم دیگری در دیدار صدراعظم آلمان با رئیس جمهور ترکیه در استانبول بود. مرکل در این ارتباط از رئیس جمهور ترکیه خواهان همکاری در تعامل با طالبان در افغانستان شد تا از یک بحران جدید مهاجرت جلوگیری شود.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان بعد از دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که آلمان می‌خواهد از روابط دوجانبه حمایت کند. به قول وی هر دو جانب تا هنوز در این باره باهم مذاکره می‌کنند.

چنانچه خبرگزاری رویترز گزارش داده است، ترکیه بعد از تصویب توافقنامه اقلیمی پاریس، یک قرضه با میزان بیش از ۳،۱ میلیارد یورو به دست می‌آورد. براساس این گزارش، قرار است این قرضه توسط بانک جهانی، فرانسه و آلمان در اختیار ترکیه قرار گیرد. سهم آلمان در این مورد، حدود بیش از ۲۰۰ میلیون یورو می باشد.

مرکل از تصویب توافقنامه اقلیمی پاریس توسط ترکیه استقبال کرده گفت که حالا همه دولت های گروه ۲۰، در جمله امضا کنندگان این توافقنامه اند.

از موضوعات مهم مورد بحث در سفر صدراعظم آلمان به شهر استانبول ترکیه، افغانستان و گفتگو های که با طالبان صورت گرفته است، بوده است. مرکل در این ارتباط از رئیس جمهور ترکیه خواهان همکاری در تعامل با طالبان در افغانستان شد تا از یک بحران جدید مهاجرت جلوگیری شود.

مرکل توضیح داد: «به خاطر اینکه مردم از فغانستان قربانی باند های قاچاقبر نیز نشوند، باید مطمئن گردیم که کمک‌های بشردوستانه در افغانستان عملی می شوند»، در غیر آن این کشور را در زمستان یک «فاجعه» تهدید می کند.

بعد از تصاحب قدرت در افغانستان توسط طالبان در ماه آگست، ترکیه یگانه کشور اسلامی عضو ناتو است که تلاش می‌کند با قدرتمندان جدید در افغانستان به نحوی ارتباط ایجاد کند و با آن‌ها در مورد تأمین پرواز های ملکی از میدان هوایی کابل مذاکره می کند.

وضعیت کنونی لیبیا، سوریه و نیز سیاست مهاجرت اتحادیه اروپا نیز از مسایل مورد بحث در دیدار مرکل با اردوغان بوده است.

مرکل اعلام کرد که او در کنفرانس اتحادیه اروپا در هفته آینده در این راستا تلاش خواهد کرد که ترکیه از جانب اتحادیه اروپا، کمک‌های دیگر برای حمایت از مهاجرین سوریه در این کشور به دست آورد.

ترکیه در راه اصلی ترانزیتی برای مهاجران در مسیر اروپا قرار دارد. در توافقنامه مهاجرت سال ۲۰۱۶، ترکیه از جمله پذیرفته بود که علیه باند های قاچاقبر، که مهاجران را به یونان می آورند، برخورد می‌کند. اتحادیه اروپا در عوض از ترکیه در سال های گذشته با میلیارد ها پول حمایت کرده است.

مرکل گفت که این یک واقعیت روشن شده است که جوانب در مورد بعضی از مسایل، اتحاد نظر دارند. صدراعظم آلمان در این ارتباط، با اشاره به افغانستان، مهاجرت غیر قانونی و نیز انکشافات در افریقا توضیح داد: «ما متوجه هستیم که ما از دید استراتیژیک بسیار به هم وابسته هستیم.»

مرکل وضعیت شهروندان آلمان را که در ترکیه زندانی اند، نیز در این دیدار مورد بحث قرار داد. بعضی از این شهروندان به دلیل حمایت از جنبش های کردی که ترکیه آن‌ها را به عنوان گروه های «تروریستی» درجه‌بندی کرده است، زندانی شده‌اند.

 

در همین زمینه