گروهی از مهاجران در آب‌های ساحلی بریتانیا، اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران در آب‌های ساحلی بریتانیا، اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز

بین روز شنبه و دوشنبه گذشته ۱۲۸۸ مهاجر سواحل فرانسه را با قایق های کوچک به قصد انگلستان ترک کردند. از این میان حدود ۸۰۰ مهاجر موفق شدند وارد بریتانیا شوند اما ۴۸۲ تن دیگر توسط نیروهای دریایی فرانسه از کانال مانش نجات یافتند و به فرانسه برگردانده شدند.

با وجود تلاش‌های فرانسه و بریتانیا برای جلوگیری از عبور کانال مانش توسط مهاجران، رقم مهاجرانی که موفق می‌شوند خود را سواحل بریتانیا برسانند در حال افزایش است.

در همین زمینه: کانال مانش: بیش از ۱۱۰۰ مهاجر وارد بریتانیا شدند؛ فرانسه ۳۴۲ مهاجر را نجات داد

تنها در طول سه روز ۱۲۸۸ مهاجر توسط نیروهای بریتانیایی و فرانسوی در کانال مانش نجات داده شدند.

به گفته سیمون جونز، گزارشگر بی بی سی، از شنبه ۱۶ تا دوشنبه ۱۸ سپتمبر، ۸۰۶ مهاجر از آب‌های ساحلی بریتانیا نجات و به این کشور انتقال داده شدند. نیروهای مرزی بریتانیا طی ۲۳ عملیات مختلف، ۴۱۰ مهاجر را در روز شنبه، ۱۰۲ مهاجر را در روز یکشنبه و ۲۹۴ مهاجر را نیز در روز دوشنبه نجات دادند.


در این سوی کانال مانش، نیروهای فرانسوی ۴۸۲ مهاجر را که در ۱۷ قایق سوار بودند در موارد مختلف نجات دادند: به این ترتیب ۹۴ مهاجر روز شنبه، ۹۰ مهاجر روز یکشنبه و ۲۹۸ مهاجر نیز روز دوشنبه نجات یافتند.

مطالبق قوانین فرانسه تمامی این مهاجران به پولیس مرزی تحویل داده شدند.

تنش‌ها میان فرانسه و بریتانیا بر سر عبور مهاجران از کانال مانش

عبور مهاجران از کانال مانش از مدتی به این سو موجب تنش‌ها میان فرانسه و بریتانیا شده است. حکومت بریتانیا فرانسه را متهم می کند که تمامی امکانات را برای ممانعت عبور از کانال مانش توسط قایق‌های مهاجران به کار نگرفته است. با افزایش ورود مهاجران به سواحل بریتانیا، پریتی پاتل، وزیر داخله تهدید کرده است که کمک پولی تعهد شده به فرانسه را، تا زمان حصول «نتایج» مطلوب پرداخت نخواهد کرد.

در همین زمینه: کانال مانش: فرانسه و بریتانیا همکاری‌ها علیه مهاجرت غیرقانونی را تقویت می‌کنند

روز ۹ اکتوبر، ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه به رسانه‌‌ها گفت که از مبلغ تعهد شده ۶۲،۷ میلیون یورو، فرانسه« یک یورو هم» دریافت نکرده است. او خطاب به مقام‌های بریتانیا گفت که تعهدات خود را رعایت کنند زیرا فرانسه «برای آنان از مرز حفاظت می‌کند.»

علیرغم این تنش‌ها، دولت بریتانیا گفته است که پرداخت بخشی ازمبلغ یاد شده که به دلیل روند اداری با تاخیر روبرو شده، در هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

همزمان وزیر داخله بریتانیا با استفاده از جت اسکی (کشتی‌های کوچک برای اسک در آب) برای عقب راندن مهاجران به سوی آب‌های فرانسه در کانال مانش موافقت کرده است. او همچنین اعلام کرده که تصمیم دارد در صورت غرق شدن مهاجران در جریان مجبور کردن آنها به بازگشت به آب‌های فرانسه، به کارمندان نیروهای مرزی بریتانیا مصئونیت قضایی اعطا کند تا تحت تعقیب عدلی قرار نگیرند.

بر بنیاد قوانین بین المللی دریایی، ماموران نیروهای مرزی دریایی مکلف هستند «افرادی را که در دریا با خطر روبرو باشند» نجات بدهند و در صورت اهمال، به دوسال زندان محکوم خواهند شد.

 

در همین زمینه