هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال، ۶ دسمبر سال ۲۰۱۹/عکس: dpa/Carsten Rehder
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال، ۶ دسمبر سال ۲۰۱۹/عکس: dpa/Carsten Rehder

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال قصد دارد برای جلوگیری از مهاجرت از بلاروس اقدامات مشخصی را روی دست بگیرد. سازمان های کاریتاس و «پرو ازول» از «استفاده ابزاری» از مهاجران و برخورد پولند با آن ها انتقاد کردند.

وزیر داخله آلمان فدرال از مهاجرت رو به افزایش از طریق بلاروس به آلمان شکایت کرد و گفت که می خواهد به این خاطر امروز چهارشنبه با اعضای کابینه فدرال راجع به اقدامات لازم و فوری گفتگو کند.

در این میان، سازمان خیریه کاریتاس نسبت به «استفاده غیرانسانی و ابزاری» از مهاجران هشدار داد و اعلام کرد که پولند موظف به رعایت موازین حقوق بشر است. سازمان حامی حقوق بشر «پرو ازول» نیز از وضعیت در منطقه مرزی پولند و بلاروس انتقاد کرد.     

پرتال خبری «The Pioneer» (روز چهارشنبه) به نقل از یک گزارش وزارت داخله آلمان فدرال نوشت: «در این میان افزایش فشار مهاجرت بر مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا در شرق (این قاره) بر آلمان تاثیر مستقیم دارد». قرار است روز چهارشنبه کابینه فدرال آلمان راجع به این گزارش مشورت کند.

در ادامه این گزارش به نقل از وزارت داخله آلمان فدرال آمده است: «ارقام به صورت دائمی در حال افزایش است. رژیم در بلاروس در سراسر جهان برای قاچاق انسان به اتحادیه اروپا از طریق بلاروس تبلیغ می کند». براین اساس لیست کشورهایی که شهروندانشان می توانند بدون ویزا وارد بلاروس شوند، «به صورت ممتد طولانی تر» شده است واخیرا کشورهای ایران، پاکستان، افریقای جنوبی، مصر و اردن به آن اضافه شده است.

در ادامه گزارش وزارت داخله آمده است: «ما به صورت فزاینده شاهد پروازها از دبی، استانبول و بیروت هستیم». در منطقه مرزی بین بلاروس و پولند، حدود ۱۵ هزار مهاجر غیرقانونی جمع شده است. بیشتر آن ها به دنبال «اقامت دائمی» در آلمان هستند.

براساس این گزارش زیهوفر می خواهد برای جلوگیری از ادامه روند مهاجرت، با شرکت های خصوصی نیز برخورد کند: «بر علیه همه شرکت های هواپیمایی و شرکت های دیگری که با عملکردشان از استفاده ابزاری از مهاجرت غیرقانونی توسط رژیم بلاروس حمایت می کنند، باید با سرعت هرچه بیشتر تحریم های اساسی را تصویب کرد».

سازمان حامی حقوق بشر «پرو ازول» از وضعیت در منطقه مرزی بین پولند و بلاروس انتقاد کرد.

کارل کُپ، رئیس بخش اروپا در سازمان پرو ازول به روزنامه آلمانی «راینیشه پُست» گفت: «کنوانسیون پناهجویان در مرز بیرونی اتحادیه اروپا در پولند در عمل به حالت تعلیق درآمده است». او به اتحادیه اروپا هشدار داد که در واکنش به این وضعیت، حقوق بشر را تعلیق نکنند. کپ گفت: «دیکتاتورها زمانی برنده می شوند که کشورهای قانونمدار کنوانسیون پناهجویان را نقض کنند».

کاریتاس نیز که یک سازمان خیریه کاتولیک در آلمان است، پولند را موظف به رعایت حقوق بشر می داند. اندریا شلنکر، کارشناس امور مهاجران در سازمان خیریه کاریتاس به پرتال خبری «domradio.de» گفت: «ما باید به انسان هایی که به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا می آیند این شانس را بدهیم که درخواست پناهندگی بدهند، آن ها را با حفظ کرامت انسانی شان اسکان دهیم و امکان رسیدگی عادلانه به درخواست پناهندگی شان را ممکن کنیم». او در ادامه گفت: «البته ما می توانیم و باید هم در این جا امکان حمایت از سوی جامعه مدنی را فراهم کنیم و سازمان های امدادگر زیادی آماده هستند که برای رفع نیازهای مهاجران و کمک به آن ها دست به کار شوند».

شلنکر به قوانین اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت، پولند باید براین اساس رفتار کند. او تاکید کرد: «ما باید به همان اندازه سعی کنیم، بلاروس را با تحریم های متناسب و فشار از این رفتار ناشایست منصرف کنیم. استفاده ابزاری از انسان ها» بارها ثابت شده است.

در این میان وزارت داخله آلمان فدرال سه شنبه شب در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که زیهوفر به ماریوش کامینسکی، همکار پولندی اش پیشنهاد حمایت داده است. او گفت: «آلمان به صورت فزاینده ای از مهاجرت غیرقانونی از طریق بلاروس متاثر شده است. من پیشنهاد می کنم که شمار ماموران پولیس فدرال به وضوح افزایش داده شود».

وزیر داخله آلمان فدرال در ادامه گفت: «برای جلوگیری موثر از ادامه سفر غیرقانونی به آلمان، باید در خاک پولند گزمه های مشترک انجام شود». افزون بر این زیهوفر وعده کمک های لوجیستیکی را داد، به طور مثال رسیدگی به مهاجران و اسکان آن ها. 

در همین زمینه