۵ اکتبر سال ۲۰۲۰، جزیره لیسبوس در یونان، گروهی از آوارگان و مهاجران بیرون از کمپ کاراتپه در انتظار بس هستند./عکس: EPA/Vangelis Papantonis
۵ اکتبر سال ۲۰۲۰، جزیره لیسبوس در یونان، گروهی از آوارگان و مهاجران بیرون از کمپ کاراتپه در انتظار بس هستند./عکس: EPA/Vangelis Papantonis

سازمان های حامی حقوق بشر نهادهای دولتی یونان را متهم کردند که به نیازهای پناهجویان به اندازه کافی رسیدگی نمی کنند. براین اساس بسیاری از پناهجویان به شمول زنان حامله، کودکان و اشخاص بیمار اصلا مواد غذایی دریافت نمی کنند. 

یک ائتلاف متشکل از ۲۶ سازمان امدادگر روز دوشنبه اعلام کرد، حدود ۶۰ درصد از ساکنان کمپ های پناهجویان در سرزمین اصلی یونان، اصلا مواد غذایی دریافت نمی کنند.

براین اساس، زنان حامله، کودکان و اشخاص مبتلا به بیماری های مزمن نیز در میان گرسنگان هستند. اعضای ائتلاف سازمان های امدادگر گفتند: «در برخی مناطق، حتی پناهجویانی هم که به خاطر کووید ۱۹ در قرنطین هستند، مواد غذایی دریافت نمی کنند».

سازمان های حامی حقوق بشر فکر می کنند که رسیدگی ناکافی به پناهجویان آگاهانه و برای جلوگیری از آمدن شمار بیشتری از آن ها انجام می شود. از سوی دیگر برنامه ریزی و نحوه مدیریت نهادهای دولتی نیز به گفته آن ها بسیار ضعیف است.

یونان حدود دو هفته پیش وظیفه توزیع کمک های نقدی اتحادیه اروپا را به پناهجویان در کمپ های این کشور از «یو ان اچ سی ار» به عهده گرفت.

به گفته این سازمان ها، حدود ۳۶ هزار فرد مستحق این حمایت مالی را دریافت نکرده اند. آن ها در ادامه گفتند: «در راستای تلاش برای رفع این نارسایی، وعده های غذایی در میان پناهجویان توزیع می شوند که براساس گزارش ها کیفیت پایین دارند و اغلب کاملا پخته نشده اند».

وزارت داخله این سرزنش ها را رد کرده و اعلام کرد، پناهجویان در کمپ های سرزمین اصلی و جزایر یونان در روز سه وعده غذایی دریافت می کنند. اما مهاجرانی که کمپ را «باید ترک کنند» مشمول این برنامه نمی شوند.

وزارت داخله یونان به این هم اشاره کرد که پناهجویان قبول نشده «باید کشور را ترک کنند». در پرداخت کمک های اتحادیه اروپا تاخیری ایجاد نشده است و قرار است توزیع آن در میان مهاجران تا اواخر اکتبر به جریان بیافتد.

شمار آوارگان و پناهجویانی که در حال حاضر در یونان اقامت دارند، مشخص نیست. میری ژیرار، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان «یو ان اچ سی ار» هفته گذشته گفت، قرار است با آغاز روند سرشماری در سراسر کشور، این وضعیت تغییر کند.

به گفته خانم ژیرار، شمار آن ها اخیرا ۹۶ هزار تن برآورد شده بود. اما گمان می رود که شمار زیادی از پناهجویان پس از روی کارآمدن حکومت محافظه کار در اتن، کشور را ترک کرده باشند.

از سال ۲۰۱۹ کمک های دولتی در بسیاری از موارد کاهش داده و به طور مثال امکان اسکان مهاجران در هزاران اتاق هوتل لغو شده است.

گفته می شود که هزاران پناهجو در آلمان و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مجددا درخواست پناهندگی داده اند. چون در آن جا امکانات پیدا کردن کار از یونان بیشتر است.
 

در همین زمینه