هواپیمای خط هوایی قطر
هواپیمای خط هوایی قطر

روز چهارشنبه (۲۰ اکتوبر ۲۰۲۱) یک هواپیما با ۳۶۹ شهروند افغان از کابل به قطر پرواز کرد. در میان آن ها بازیکنان تیم های فوتبال و بسکتبال زنان و سایر ورزشکاران زن حضور داشتند.

طاهره یوسفی یک تن از بازیکنان تیم بسکتبال افغانستان از هرات که در این پرواز حضور داشت، گفت: «امروز یک روز بسیار بسیار خوب برای همه ما است، زیرا پس از هفته ها، بالاخره از افغانستان خارج شدیم و بسیار خوشحال هستیم.»

این دختر جوان ۲۸ ساله که می خواهد به کانادا سفر کند، می گوید: «حکومت طالبان به ما اجازه ورزش و کار نمی دهد و متأسفانه باید کشور را ترک می کردیم.»

در دوران حکومت طالبان در افغانستان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، زنان از هرگونه ورزش منع شده بودند. آن ها حتی پس از اینکه اخیراً به قدرت رسیدند، اشاره کرده بودند که زنان ورزشکار ممکن است با عواقبی روبرو شوند.

ده‌ها هزار افغان از ترس سرکوب توسط طالبان کشور را ترک کرده‌اند. در میان آنها اعضای تیم ملی زنان و سایر ورزشکاران حضور داشتند.

قطر از ۳۱ آگست ۲۰۲۱ به این طرف هفته ای دوبار پروازهای تخلیه از افغانستان را سازماندهی می کند. روز چهارشنبه (۲۰ اکتوبر ۲۰۲۱)، علاوه بر ورزشکاران، شهروندان آلمان، بریتانیا، بلجیم، ایرلند، هالند، کانادا و جاپان نیز در این پرواز حضور داشتند.

 

در همین زمینه