مهاجرانی که از دو ماه به این سو در منطقه اوسنارز گورنی گیرافتاده‌اند از سوی پولیس هدف خشونت و گاز اشک آور قرار گرفتند. عکس برگرفته شده از ویدیو در تویتر
مهاجرانی که از دو ماه به این سو در منطقه اوسنارز گورنی گیرافتاده‌اند از سوی پولیس هدف خشونت و گاز اشک آور قرار گرفتند. عکس برگرفته شده از ویدیو در تویتر

از حدود دو ماه به این سو نزدیک به ۱۵ تن از مهاجران در نزدیکی روستای مرزی اوسنارز گورنی تلاش کردند بعد از تخریب بخشی از دیوار سیم خاردار در مرز بلاروس وارد پولند شوند. مقام‌های مرزی پولند بلافاصله این مهاجران را دستگیر کرده و در برابر آن‌ها از گاز آشک آور کار گرفتند.

حدود سی تن از مهاجران از دو ماه به این سو در یک منطقه طبیعی نسبتا جنگلی در نزدیکی روستای اوسنارز گورنی گیر افتاده‌اند و از دو سوی مرز توسط نگهبانان مرزی بلاروسی و پولندی کنترول می‌شوند. آنان در شرایط دشوار سرمای فزاینده به سر می‌برند و به دلیل وضعیت نظامی اعلام شده از دوم سپتمبر به این سو، سازمان‌های خیریه نمیتوانند به آن‌ها کمک کنند. سازمان صلیب سرخ تنها سازمانی است که روزانه اندکی کمک به این مهاجران می‌رساند.

بیشتر بخوانید: عقب راندن مهاجران از مرزهای پولند: «آن شب درجه حرارت تنها سه سانتی گراد بود!»

روز چهارشنبه ۲۰ اکتوبر تعدادی از این مهاجران تصمیم گرفتند به هر قیمتی شده از مرز عبور کنند. در یک ویدیوی منتشر شده از سوی نگهبانان مرزی بلاروس که در رسانه‌های پولندی نیز نشر شده، مهاجرانی دیده می‌شوند که با استفاده از تنه یک درخت، دیوار سیم خاردار را تخریب می‌کنند. چند مهاجر که بالاپوش بر تن دارند با اندکی اسباب، از مرز عبور می‌کنند.


اما تلاش این مهاجران بی نتیجه می‌ماند. سربازان پولندی در آن سوی مرز منتظر آنان هستند با زیرپا گذاشتن قوانین بین المللی این مهاجران را دستگیر می‌کنند و تعدادی را روی زمین گل آلود می کشانند. یک تن از مرزبانان چیزی شبیه گاز اشک آور در دست دارد و آن را مستقیماً به صورت یک مهاجر می‌پاشاند. سازمان خیریه Fundacja Ocalenie در شبکه‌های اجتماعی از «دستگیری مریم. و گل. و [مهاجران] دیگر» خبر داد و گفت آنها را به سوی جنگل یخزده بلاروس بردند: «ما نمیدانیم که آنها کجا هستند. نمیدانیم که آیا کسی زخمی شده و آیا ما می‌توانیم با آنها تماس بگیریم یا نه؟ این وضعیت واقعا‌ شرم آور است!»

به گفته سازمان یاد شده، ۱۷تن از  مهاجران توسط پولیس دستگیر شدند و مهاجران دیگری که «هدف گاز اشک آور قرار گرفته بودند در آن سوی مرز باقی ماندند.»

در همین زمینه: عفو بین الملل: پولند به گونه غیرقانونی افغان‌ها را از مرز پس فرستاده است

مهاجران از دو ماه به این سو در نزدیکی روستای اوسنارز گورنی در پولند گیر افتاده‌اند. عکس از گوگل مپ
مهاجران از دو ماه به این سو در نزدیکی روستای اوسنارز گورنی در پولند گیر افتاده‌اند. عکس از گوگل مپ


از هنگام گیر افتادن این گروه در مرز در ماه اگست، حکومت پولند ادعا می‌کند که آنان در داخل مرز بلاروس هستند و این کشور مسئولیت وضعیت را به دوش دارد. در این میان وضعیت صحی بیشتر این مهاجران که «با نان خشک داده شده از سوی نگهبانان مرزی و آب کثیف کانال تعذیه می‌کنند» روز به روز بدتر می‌شود.


« زن مهاجری که با بدن خون آلود، روی یک کیسه خواب افتاده بود»

دستگیری این مهاجران در مرزدرست هنگامی اتفاق افتاد که وزیر دفاع پولند روز چهارشنبه اعلام کرد که به اضافه نگهبانان مرزی که قبلاً در مرز فعالیت داشتند، دیوار سیم خاردار فعلی و طرح ساخت یک دیوار کانکریتی که از سوی پارلمان تصویب شده است، در مجموع ۶۰۰۰ نظامی زیر نام تامین امنیت، در مرز مستقر شده‌اند.

سربازان پولندی در حال کنترول مهاجران در مرز پولند و بلاروس، اول سپتمبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
سربازان پولندی در حال کنترول مهاجران در مرز پولند و بلاروس، اول سپتمبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز


بیشتر بخوانید: مهاجران؛ پولند در مناطق مرزی خود با بلاروس وضعیت اضطراری اعلام کرد

تشدید بیش از حد اقدامات نظامی در امتداد مرز، زندگی مهاجران در این منطقه را بیشتر از پیش دشوار ساخته است. بامداد روز چهارشنبه، یک گزمه مرزی در جنگل نزدیک کوزنیکا با حدود ده تن از مهاجران روبرو شد. به گزارش رادیو توک اف ام «در میان این مهاجران یک زن با بدن خون‌آلود روی یک کیسه خواب دیده می‌شد. بعد معلوم شد که در حال زاییدن یک کودک بود.»

این مادر عراقی و کودکش در آخرین لحظه به شفاخانه سوکولکا انتقال یافتند تا تحت مداوا قرار بگیرند. به گفته مقام‌ها، نوزاد با مشکلات تنفسی و گردش خون روبروست.

سازمان‌های خیریه که در منطقه حضور دارند معتقد هستند که با فرا رسیدن سرمای زمستان وضعیت بدتر خواهد شد. طی چندین هفته، هفت تن از مهاجران، از جمله تعدادی از گرسنگی، جان خود را از دست دادند. روز یکشنبه گذشته، در جریان تظاهراتی که علیه عقب راندن مهاجران از مرزها در وارسا برگزار شده بود، یک فعال سازمان Fundacja Ocalenie گفت: «آن‌ها می‌میرند در حالی که اینجا جنگ یا ...زلزله، آتش سوزی یا سیل اتفاق نیفتاده است.» او در ادامه گفت: «آن‌ها در تنهایی می‌میرند؛ مانند این مهاجر سوری ۲۴ ساله که جسدش چند روز پیش یافت شد.»

 

در همین زمینه