یک هواپیما در آسمان/عکس: Daniel Kubirski/picture-alliance
یک هواپیما در آسمان/عکس: Daniel Kubirski/picture-alliance

وزیر داخله پولند روز پنجشنبه در نامه ای به همتای آلمانی اش نوشت، کشورش از وضع تحریم ها بر خطوط هوایی که مهاجران را به بلاروس می آورند، حمایت می‌کند. این مهاجران امیدوار اند که بتوانند از طریق بلاروس به اتحادیه اروپا راه یابند.

 وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه راجع به وضع تحریم های اقتصادی جدید علیه بلاروس بحث و گفتگو کردند. در این مذاکرات، مساله تحریم شرکت های هواپیمایی نیز مطرح شده است. بروکسل می‌گوید که می‌خواهد این گونه سیاست قصدی انتقال هزاران مهاجران از عراق، ایران و افریقا به بلاروس و فرستادن آن ها به مرز را متوقف کند.

الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس این ادعا را رد می‌کند. او در مورد مهاجرانی که در مرز بلاروس با پولند گیر مانده اند و فاجعه بشری که در شرف وقوع است، غرب را مسئول می‌داند.

ماریوش کامینسکی در این نامه نوشته است: «پولند از گسترش تحریم ها علیه رژیم لوکاشینکو و وضع تحریم بر خطوط هوایی که مهاجران غیر قانونی را به بلاروس انتقال می‌دهند، حمایت می‌کند.»

روز پنجشنبه، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان پیشنهاد کرد که کشورش برای کمک به پولند در زمینه مقابله با سرازیری مهاجران از بلاروس، محافظان مرزی را به آن جا می‌فرستد. او افزود که آلمان می‌تواند امکانات لوجیستیکی را هم در اختیار پولند بگذارد.

کامینسکی از زیهوفر به خاطر پیشنهاد کمک سپاسگذاری کرد و گفت که پولیس پولند و نیروهای ویژه با آلمان در زمینه شناسایی و مبارزه با شبکه های قاچاق انسان همکاری می‌کنند. 

 

در همین زمینه