عکس آرشیف: تخلیه افغان‌ها از طریق فرودگاه  کابل،۳۰ آگست ۲۰۲۱. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: تخلیه افغان‌ها از طریق فرودگاه کابل،۳۰ آگست ۲۰۲۱. عکس از پیکچر الیانس

یونان گروهی از فعالان حقوق بشر افغان و خانواده‌های شان را که از افغانستان تخلیه شده‌ بودند، پذیرفته است. هفته گذشته فرانسه و ایرلند نیز گروهی از افغان‌ها را از مقدونیه شمالی پذیرفتند.

به گفته مقام‌های مقدونیه شمالی ۳۵ تن از فعالان حقوق بشر افغان و خانواده‌های شان که مدت کوتاهی در این کشور اقامت داشتند از سوی یونان پذیرفته شدند. این افراد روز پنجشنبه به یونان انتقال یافتند.

یونان در هفته‌های گذشته گروهی از زنان افغان متشکل ازنمایندگان پارلمان و قاضیان را نیز در این کشور پذیرفته بود.

در همین زمینه: ۲۶ قاضی و وکیل زن افغان به یونان رسیدند؛ صدها تن دیگر همچنان در هراس و نگرانی به سر می‌برند

بنابر گزارش‌ها، هفته گذشته ۳۷ تن از افغان‌ها نیز از مقدونیه شمالی به فرانسه و ایرلند منتقل شدند.

مقدونیه شمالی که به تازگی به عضویت سازمان ناتو درآمده در کنار امریکا و سایر کشورهای غربی، در عملیات تخلیه نظامی افغان‌هایی که با به قدرت رسیدن طالبان در معرض تهدید قرار داشتند، نقش فعالانه داشت.

چندین صد تن از افغان‌های تخلیه شده از افغانستان همین اکنون در مقدونیه شمالی به سر می‌برند و منتظرند که زمینه انتقال و اقامت دایمی آن‌ها در یک کشور سوم فراهم گردد.

این افراد متشکل از فعالان حقوق بشر، مترجمان، دانشجویان و دارندگان بورس‌های دانشگاهی و خانواده‌های شان هستند که از سوی طالبان تهدید می‌شدند.

مقدونیه شمالی همچنین یکی از مسیرهای مهاجرت برای مهاجرانی است که تلاش می‌کنند از راه‌های غیرقانونی خود را به اروپای غربی و شمالی برسانند. 

در همین زمینه: ۱۴۸ مهاجر به شمول افغان ها از دو لاری در مقدونیه شمالی پیدا شدند

 

در همین زمینه